Çay Ağacı Yağının Cilt Lekelerine Faydaları

0

Çay ağacı yağının cilt lekelerine faydaları nelerdir? Birçok kozmetik maddesinin içeriğini okuduğunuzda çay ağacı yağının da etken madde olarak içindekilerin aralarında olduğunu görürsünüz. Latince adı “Melaleuca alternifolia” olan çay ağacının yapraklarından ekstre alınarak yapılan bileşimler cilde çok iyi gelmektedir.

Bu sözü geçen çay ağacı sıradan bir ağaç değildir. Avustralya’nın kıyı kesimlerinde yetişen bir ağaçtır. Ülkemizdeki ağaçtan farklıdır. Çay ağacı yağının cilt lekelerine faydaları söz konusu olduğu zaman karşımıza çok sayıda farklı özellik çıkmaktadır. Bu da son zamanlarda bu tarz ürünlere olan ilginin artış göstermesini mümkün kılmaktadır.

Çay ağacının yapraklarından ekstre edilen yağ uçucu bir yağdır. Bu yüzden korunması sırasında kapalı kaplarda korunması ve açılınca hemen cilde tatbik edilmesi önerilir. Bilindiği gibi antioksidan maddeler birçok lekenin yok edilmesinde oldukça başarılı olmaktadırlar. Güneş ve dış etkiler ile oluşan lekelere bu yağ çok iyi gelmektedir.

Çay ağacı yağının cilt lekelerine faydaları
Çay ağacı yağının cilt lekelerine faydaları

Oksidasyon olayında canlıların hücrelerinde bazı değişiklikler olur. Ciltte olan bu oksidasyon sırasında yüzeyden görünen lekeler oluşur. Bu, pek çok kişinin hoşuna gitmez. İşte çay ağacı yağındaki antioksidanlar bu aşamada devreye girerek lekeyi önlemek için işlem görmektedir. Böylece lekesiz, harika bir cilt görünümünü sağlamaktadırlar.

İçeriğindeki antioksidanlar ile çay ağacı yağı bu konuda oldukça başarılıdır. Bu yüzden güvenle kullanılır. Tüm bu bilgiler ışığında Çay ağacı yağının cilt lekelerine faydaları hakkında detaylı bir araştırma sürecini yakından takip ettiğimiz zaman karşımıza geniş bir ürün yelpazesi çıkmaktadır. Bu durumdan kaynaklı olarak son zamanlarda farklı tasarımların varlığından da söz edebiliriz.

Çay Ağacı Yağının Cilt Lekelerine Faydaları Nelerdir?

Bu yararlı bitkinin yapraklarının yağının kozmetik sanayisinde kullanım sebepleri çoktur. Bunlardan bazılarını sıralayacak olursak:

 • Anti oksidandır
 • Bakterileri, mantarları ve akarları yok eder.
 • Alerjilere karşı vücuda direnç verir.
 • Akne ve ayak mantarına karşı savaşır
 • Baş bitine karşı önleyicidir.
 • Baş derisine faydasından dolayı saç sağlığını da etkiler.
 • Cilt lekelerini önler, olanları hafifleterek yok eder.
 • Sedef dolayısı ile olan lezyonlara iyi gelir.
 • Ağız içi dokuyu rahatlatarak ağız ve diş sağlığına faydalıdır.
 • Egzama sorunlarını giderir.

Bütün bu faydaları içinde cilt lekeleri sorunu yalnızca biridir. Oldukça iyi sonuçlar alındığı için çok eskiden beri kullanılmaktadır.

Çay Ağacı Yağının Cilt Lekelerine Faydaları Nelerdir?
Çay Ağacı Yağının Cilt Lekelerine Faydaları Nelerdir?

Aynı zamanda yaralarda pansuman amacı ile de kullanılabilir. Bu kadar çok amaçlı başka bir doğal madde olmayabilir. Kepeğe de oldukça iyi gelir. Aynı zamanda evde dezenfeksiyon amacı ile kullanılır. Ağız gargarası yapımında da suya katılabilir. Deodorant yapımında da kullanılmaktadır.

Cilde zararlı olmayan bir maddenin bu kadar cilt ürününde kullanımının olması doğaldır. Aynı zamanda yararlı olması ise kozmetik sanayi için bulunmaz bir madde olmasını sağlamıştır. Yanız bir konuda dikkatli olmakta fayda vardır. Bu cilt için yararlı bir maddedir ama kesinlikle içilmemesi gereken bir yağdır.

İçmeyiniz ve çocukların içmemesini sağlayacak önlemi alınız. Ancak gargaralarda kullanımı mümkündür. Ağız ve boğaz sağlığına faydalıdır. Çay ağacı yağının cilt lekelerine faydaları hakkında detaylı bir araştırma sürecinin içerisinde yer aldığınız zaman karşınıza pek çok farklı özelliğin çıkması gayet olağandır.

Çay Ağacı Yağının Cilde Etkileri Nelerdir?

Sözü geçen ağaç Çay ağacı olarak kabul edilir. Ancak bilinen çay ağacından farklıdır. Sadece Avustralya kıyılarında bulunur. O yüzden her çay ağacının yapraklarından elde edilemediğini unutmayın. Sadece yüzeysel olarak kullanımı gereklidir. Şunlara iyi gelmektedir:

 • Çay ağacı yağı ciltte egzama oluşumunu engeller.
 • Anti emflamatuar etkisi ile iltihapları önler.
 • Cinsel organlarda, ağız ve boğazda candida albicans mantarını engeller.
 • Anti viral etkisi ile cildi korur.
 • Saç dibindeki ciltte konak, kepek oluşumunu engeller.

Yalnız şu konuda dikkatli olmakta fayda vardır. Çay ağacı yağı ciltte güneş ışığına karşı belli bir hassasiyet oluşturmaktadır. Bu yüzden kullanılıp güneşe çıkılması doğru değildir. Onun yerine gece yatarken kullanımı daha uygun olacaktır. Böylece yağın aktif olarak size etki ettiği dönemde gün ışığına maruz kalmazsınız.

Çay Ağacı Yağının Cilde Etkileri Nelerdir?
Çay Ağacı Yağının Cilde Etkileri Nelerdir?

Çay Ağacı Yağının Cilt Lekelerine Faydaları Nelerdir?

İnsanların ciltlerinde olan en zor tedavi edilen lekeler sivilce ve akne sonrası kalan lekelerdir. Bunlar bazen tedavi edilmez ise bir ömür taşınırlar. Çay ağacı yağı birçok bakteriye karşı savaşmaktadır. Ciltte bir bakteri aktif olunca yağ hücreleri ile vücut onu sarararak savaşmaya çalışmaktadır.

Yani ciltte oluşan yağ bezelerinin içinde mikrop hapsedilmiş olabilir. Eğer çay ağacı yağı kullanırsanız cildinizi mikroplardan da arındırmış olacaksınız. Dolayısı ile yağ oluşumu ve zamanla bir sivilce ya da akne şeklinde iltihaplı şekle girmesi gerçekleşmeyecek. Bu da akne oluşumunu baştan engelleyerek iz kalmasını önleyecek kökten çözümdür.

Çay Ağacı Yağının Cilt Lekelerine Faydaları Nelerdir?
Çay Ağacı Yağının Cilt Lekelerine Faydaları Nelerdir?

Gözeneklerin daha sıkı hale gelmesini sağlar. Siyah nokta oluşumunu da önlemektedir. Böylece sağlıklı bir cildin oluşmasını sağlar. Sürekli kullanımı sırasında kahverengi güneş ya da gebelik lekelerini de azaltmaktadır. Duru bir tene ulaşılmaktadır. Sonuç olarak çay ağacı yağının cilt lekelerine faydaları açısından iddialı bir üründür.

Kullanımı şu şekilde olmalıdır. Cilde temiz bir pamuk ya da kulak çubuğu ile az miktarda uygulanır. Leke ve sivilce üstlerine uygulanmasından bir dakika sonra su ile temizlenir. Daha önce belirtildiği gibi uygulanıp güneşe çıkılmaz. Aynı zamanda içilerek kullanılmaz.

Çay Ağacı Yağını Nasıl Kullanırsam Faydalı Olur?

Çay ağacı yağı, doğal antiseptik özellikleri ile bilinir. Yüzeysel yaraları, kesikleri ve sivilceleri temizlemek ve enfeksiyon riskini azaltmak için kullanılabilir. Çay ağacı yağı, cildin fazla yağ üretimini dengelemeye yardımcı olabilir. Akne ve sivilce problemleriyle mücadelede etkili bir çözüm sunar. mantarı gibi cilt mantarlarına karşı kullanıldığında çay ağacı yağı etkili bir doğal ilaç olabilir.

Şampuanınıza birkaç damla çay ağacı yağı eklemek, saç derisinin sağlığını korumaya yardımcı olabilir ve kepek problemini azaltabilir. Çay ağacı yağı buhar inhalasyonu yoluyla solunum yolu sorunlarına (örneğin, soğuk algınlığı, sinüzit) karşı rahatlama sağlayabilir.

Temizlenmiş cilde birkaç damla çay ağacı yağıyla hafifçe masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Cildinize derinlemesine nüfuz etmesine izin verin. Hassas ciltlerde kullanmadan önce seyreltmeyi unutmayın. Pamuğa birkaç damla çay ağacı yağı damlatarak sivilceye uygulayabilirsiniz. Antiseptik özellikleri sayesinde sivilceyi kurutabilir ve enfeksiyon riskini azaltabilir.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.