Doktorların Önerdiği En İyi Güneş Kremi

0

Doktorların önerdiği en iyi güneş kremi hangisi? Kemiklerimizin güçlenmesi ve d vitamini ihtiyacımız için güneş ışığına çıkmamız son derece önemlidir. Ancak güneş ışınları yararlı olduğu kadar zararlıdır. Güneş ışınlarının saçtığı ultraviyole ışınlar cilt sağlığımızı son derece kötü bir biçimde etkiler. Güneş ışınların zararlı ışınları güneş lekelenmelerine sebep olabilir. Aynı zamanda cilt kanserine dahi neden olabilir. Bu nedenle kullanmamız gereken ürün güneş kremidir.

Güneş kremi hem cildimizi yaşlanma belirtilerinden korur hem de cilt lekelenmelerinin önüne geçirir. Aynı zaman zararlı ışınları içeri geçirmeyerek cilt kanserinden korur. Bu nedenle düzenli olarak güneş kremi kullanılması gerekir. Güneş kremi diğer kremler gibi değildir. Yani şu zamanlarda kullanılması gerekir diye bir durum yoktur. Her gün kullanılması gereken bir üründür. Peki, Doktorların önerdiği en iyi güneş kremi? Güneş kremi kullanmayı ihmal edersek neler yaşayabiliriz göz atalım;

  • Güneş lekelenmeleri oluşur
  • Cildiniz kuruyup çatlayabilir
  • Cildinizde renk eşitsizlikleri meydana gelebilir
  • Kırışıklık gibi sorunlar daha erken yaşta ortaya çıkabilir
  • Cildimi çillenmeye meyilliyse güneş ışınları sebebiyle lekelenme şeklinde olabilir
Doktorların Önerdiği En İyi Güneş Kremi
Doktorların Önerdiği En İyi Güneş Kremi

Doktorların Önerdiği En İyi Güneş Kremi Hangisi?

Hangi güneş kremini kullanacağınız konusunda kafanızda karışıklık olabilir. Çünkü piyasada birçok çeşitte güneş kremi bulunmaktadır. Her güneş kreminin koruma şekli birbirinden farklıdır. Ayrıca herkesin cilt yapısı da birbirinden farklıdır. Hassas, normal, kuru ya da yağlı bir cilt yapısına sahip olabilirsiniz. Bu nedenle herkesin kullanması gereken güneş kremi tipi cilt tipine uygun olarak seçilmelidir. Tam olarak emin olmadığınız bir cilt tipiniz olabilir. Örneğin, karma cilt tipine sahip kişiler kullandıkları güneş kremlerinden bir türlü memnun kalamıyor olabilirler. Bu durumda yapmanız gereken bir dermatolog ile görüşmektir.

Doktorunuz sizin cilt tipinizi analiz ederek size en uyum sağlayacak güneş kremini önerecektir. Şöyle bir örnek verebiliriz. Diyelim cildiniz çok yağlı bir yapıya sahip. Güneş kremi aldınız ve kullanmaya başladınız. Ancak cildinizde sivilcelenmeler, comedonlar oluşmaya başladı. Bu durumda kullandığınız güneş kreminin yapısı da yağlı olduğu için size uygun olmayabilir. Güneş kremlerini şimdi her yerden satın alabiliyoruz. Dermokozmetik ürünler satan eczaneler, güzellik malzemelerinin satıldığı dükkanlar veya güvenilir internet sitelerinden alışveriş yapabiliriz.

Doktorların Önerdiği En İyi Güneş Kremi Hangisi?
Doktorların Önerdiği En İyi Güneş Kremi Hangisi?

Doktorların önerdiği en iyi güneş kremi söz konusu olduğu zaman karşımıza pek çok farklı seçenek çıkmaktadır. Bu durumun doğal sonucu olarak bu tarz bir krem almadan önce mutlaka kapsamlı bir araştırma sürecini yakından takip etmek gerekmektedir. Burada tercih ettiğiniz kremin cilt yapınızla tam uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Bu aşamada isabetli bir şekilde karar vermek için önce kendi cilt yapınızı öğrenmeniz gerekmektedir. Ancak bu sayede kendi cilt yapınızla tam uyumlu olan bir doktorların önerdiği en iyi güneş kremi alabilirsiniz.

En İyi Güneş Kremi Hangisidir?

Aslında en iyi güneş kremi diye bir şey yoktur. Daha doğrusu bunu şu şekilde ifade edelim. Tabi ki daha korumalı ve kaliteli güneş kremleri vardır. Ancak en pahalısını dahi alsanız başkasına yaran bir krem size yaramayabilir. Cilt tipinize uygun kaliteli bir krem kullanmalısınız. Örneğin, la rocheposay markası bir sürü güneş kremi satmaktadır. Bu markanın güneş kremleri doktorlar tarafından atopik ciltlere bile önerilmektedir. Çocukların ciltleri çok hassastır. Derileri çok ince olduğu için özellikle bebeklerde yaz aylarında cilt sıkıntıları çok görülmektedir.

Güneş Kremi Alırken Dikkat Edilecekler
Güneş Kremi Alırken Dikkat Edilecekler

La rocheposay içeriğinin temiz olması sayesinde çocuklarda kullanımı dahi çok yaygındır. Egzama, sedef, döküntü veya kaşıntı gibi problemlerde dahi doktorlar bu ürünü hem yetişkinlere hem de çocuklara tavsiye etmektedir. Peki bir güneş kreminde aranacak özellikler nelerdir? Öncelikle güneş kreminin koruma derecesi mühimdir. Yaz aylarında 50 spf korumalı güneş kremleri tercih edilir. Kış aylarında yaz ayları kadar güneşe maruz kalmadığımızdan daha düşük spf korumasına sahip ürünleri tercih edebiliriz. Doktorların tavsiye ettiği diğer güneş kremlerine örnek verelim.

  • Solente
  • Sebamed
  • Vichy
  • Babe
  • Trukid

Doktorların önerdiği en iyi güneş kremi satın almadan önce mutlaka kremlerin içeriğine yönelik olarak kapsamlı bir araştırma sürecinin içerisinde yer almak gerekmektedir. Bir de krem tercihine dikkat etmelisiniz.

En İyi Güneş Kremi Hangisidir?
En İyi Güneş Kremi Hangisidir?

Güneş Kremi Alırken Dikkat Edilecekler

Güneş kremi alınırken dikkat edilmesi gereken birkaç nokta vardır. Öncelikle cilt tipimizi belirleyip alacağımız ürünün içeriğinin cilt tipimize uygun olması gerekir. Bunu belirledikten sonra fiyat araştırmasına gireriz. Çağımızda artık internetten alışveriş oldukça arttı. Ancak bu tarz kremler internetten alınırken çok dikkatli olunmalıdır. Son kullanma tarihleri kontrol edilmeli aynı zamanda da ürünün orijinalliği sorgulanmalıdır. Doktorların önerdiği en iyi güneş kremi dediğimiz zaman mutlaka kapsamlı bir araştırma sürecini yakından takip etmenizi öneriyoruz!

Ürünün orijinal ürün olup olmadığı karekod tespiti yaparak bulabiliriz. Ürün elimize ulaştığından karekodu okutup ürün çıkıyorsa orijinal ürün olduğundan emin olabiliriz. Güneş kremleri de diğer her krem gibi açıldıktan sonra kullanılmalıdır. Her güneş kreminin kullanım ömrü birbirinden farklıdır. Bu neden kremi açtıktan sonra belirtilen süre içinde bitirmelisiniz. Bu süre geçtiyse kremi kullanmamalısınız. Ayrıca bu ürünleri aldıktan sonra dikkatli muhafaza etmeniz de önemlidir. Çok sıcak ya da çok soğuk ortamlarda bekletmemelisiniz. Normal oda sıcaklığında kalmaları iyi olacaktır. Bu yönlendirmelere dikkat ederek güneş kremi kullanırsanız faydalarını bir hayli görürsünüz.

Güneş Kreminde Dikkat Edilecekler Nelerdir?

SPF (Sun Protection Factor), güneş kremi ürünlerinin güneşe karşı koruma düzeyini belirtir. Seçeceğiniz SPF faktörü, cilt tipinize ve güneşe maruz kalma sürenize göre belirlenmelidir. Genel olarak, günlük kullanım için en az SPF 30 tercih edilirken, uzun süreli açık havada geçirecekseniz daha yüksek SPF faktörleri tercih edilmelidir.

Güneş kremi alırken “geniş spektrum koruma” ibaresine dikkat edin. Bu, ürünün hem UVA hem de UVB ışınlarına karşı koruma sağladığını gösterir. Her iki ışın türü de cilt hasarına ve yaşlanmaya neden olabilir, bu yüzden her ikisine karşı koruma sağlayan bir güneş kremi tercih edilmelidir. Eğer su ile temas edecekseniz veya terleyecekseniz, suya dayanıklı veya terlemeye karşı dirençli bir güneş kremi tercih edin. Ancak, suya dayanıklı ürünler bile belirli aralıklarla tekrar uygulanmalıdır.

Güneş kremi kullanırken yeterli miktarda ürünü cildinize uygulamak çok önemlidir. Genel kural olarak, yetişkin bir kişi için yaklaşık bir tatlı kaşığı (5 ml) güneş kremi yüz ve boyun bölgesine sürülmelidir. Güneş kremi uygulamanın en etkili olduğu zaman, güneşe çıkmadan en az 15-30 dakika önce olmalıdır. Bu, ürünün cildinizde tam olarak emilmesine ve koruyucu bariyer oluşturmasına yardımcı olur.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.