Göz Şekline Göre Eyeliner Çekimi

0

Göz şekline göre eyeliner tercihlerinde bulunmak harika bir şıklık yakalamanızı mümkün kılar. Eyeliner bakışlarınızı ve dolayısıyla sizi daha çekici hale getirecek en önemli makyaj malzemelerindendir. Daha güzel bir görünüm ve çekicilik için eyeliner uygulaması doğru şekilde yapılmalıdır. Her göz şekline göre eyeliner uygulamaları farklı farklı yapılmalıdır. Dolayısıyla öncelikle hangi göz yapısına sahip olduğunuzu bilmeniz gerekmektedir.

Göz kapaklarınızın konumu, burna yakın kısmının ve şakağınıza yakın kısmının yüksekliği önemlidir. Ayrıca gözünüzün kaşınıza göre ne kadar içerde veya dışarıda olduğu da önem taşımaktadır. Bu parametrelerin doğru belirlenmesi sonucunda hangi göz şekline sahip olduğunuzu öğrenebilirsiniz.

Göz Şekline Göre Eyeliner
Göz Şekline Göre Eyeliner

Göz kapaklarınız göz bebeğinizin tamamını göstermiyorsa nispeten küçük gözlere sahip olduğunuz söylenebilir. Göz kapaklarınızın normal açıklığı gözbebeğinizin net bir şekilde görülmesini sağlıyorsa nispeten büyük gözlere sahip oluğunuz söylenebilir.

Bu iki göz şekli için yapılması gereken tam tersi görünüş elde etmektir. Yani; küçük gözleri daha iri, büyük gözleri daha küçük gösterecek eyeliner modeli tercih edilmelidir.

  • Küçük gözler için gözü daha büyük gösterecek uygulamalar tercih edilmelidir.

Örneğin, üst göz kapağınızda, daha açık renkten daha koyu renge bir geçiş tercih edilmelidir.  Dolayısıyla göz çizginiz daha koyu yerde başlıyor gibi görünecek ve daha büyük bir görüntü elde edeceksiniz.

  • Büyük gözler için ise küçük gözlere yapılan uygulamanın tam tersi yapılmalıdır.

Yani mümkün olduğu kadar ince çizgi kullanılmalıdır. Koyu renkler tercih edilmeli ve çizgiler kirpik altında olmalıdır. Yanigöz kapaklarının başlangıç çizgisi daha aşağıda kalmalı ve gözünüz olduğundan küçük görünmelidir.

  • İnsanların en çok sahip olduğu göz şekilleri ise badem ve yuvarlak göz şekilleridir.

    Göz Şekline Göre Eyeliner
    Göz Şekline Göre Eyeliner

Badem göz şeklinde, gözünüzün burnunuza yakın kısmı ile şakağınıza yakın kısmı aynı hizadadır. Standart bir yapıya sahip bu gözler farklı uygulamalara olanak tanımaktadır. Buna karşın badem gözler için yapılması gereken uygulama; genellikle göz şeklini koruyan, klasik uygulamalardır.

Klasik bir eyeliner uygulamasında, gözünüzün iç kısmından ince bir çizgiyle başlayıp dış kısmında kalınlaşan bir çizgiyle bitirebilirsiniz. Bitirme çizgisini; kaş hizasında, orta kalınlıkta bitirmeniz önerilir. Badem gözler için ayrıca, üst göz kapağınızın orta kısmından ince bir çizgiyle başlamak suretiyle de aynı uygulama yapılabilir

Yuvarlak Göze Eyeliner

Göz şekline göre eyeliner tercih ederken kendi yüz hattınızı da dikkate alıyor olmanız gerekiyor. Ancak bu sayede harika bir şıklık yakalamak konusunda etkili bir ambiyansa sahip olabilirsiniz. Yuvarlak gözler diğer göz şekillerine göre daha az kıvrımlı görünürler. Çünkü gözün en boy oranı birbirine çok yakındır. Dolayısıyla gözün daha kıvrımlı ve köşeli görünmesi sağlanmalıdır. Bu yüzden yuvarlak gözlere büyük gözler gibi uygulama yapılmalıdır.

  • Eyeliner uygulaması, kirpik altından başlamalıdır.

Ancak büyük gözlerden farklı olarak göz kapağının üst-orta kısmına kadar da çıkmalıdır. Gözün oval yapısı biraz daha köşeli hale getirilmelidir. Böylelikle önce gözün şekli ayarlanmalıdır. Böylece tam olarak uyumlu bir şekilde makyaj yapabilirsiniz. Unutmamak gerekir ki eyeliner kullanımı konusunda isabetli bir tercihte bulunuyor olmak; harika bir görselliği ortaya koymak konusunda elinizi güçlendirecektir.

İlginizi Çekebilir; Kalın Kavisli Kaş Modelleri

Daha sonra; eyeliner, orta kısımdaki kalınlıkla göz ucuna kadar devam etmelidir. Gözün ucuna doğru incelmeye başlamalı ve hafif yukarı kıvrımla bitirilmelidir. Burada önemli olan, hafif yukarı kıvrımlı eyeliner ile gözün daha kıvrımlı görünmesini sağlamaktır. Göz şekline göre eyeliner hakkında bir karar verirken; size yakışan bir renk tercihine de dikkat ediyor olmanız gerekir.

Yuvarlak Göze Eyeliner
Yuvarlak Göze Eyeliner

Eyeliner Yakışmayan Gözler

Yuvarlak gözler ve monolid diye tabir edilen gözlerde eyeliner uygulaması zordur. Genelde de istenilen şekil verilemediğinden, kötü bir görüntü ortaya çıkabilmektedir. Çünkü bu gözlere yapılan uygulama birden fazla aşamadan oluşmaktadır. Ve bu aşamaların hatasız yapılması gerekmektedir. Eğer bu göz şekillerinden birine sahipseniz çevrenizden yardım almanızı öneririz.

Monolid gözlerde, göz kapakları kirpikleri nedeyse kapatır. Dolayısıyla yapılacak bütün çizimler çok belirgin hale gelecektir.

  • Eğer el becerinizi yeterli görüyorsanız daha ince ve az belirgin çizimler yapılabilir.

El becerinize güvenemediğiniz takdirde yardım almanızı öneririz.

Patlak Göze Eyeliner

Patlak ya da göz çukurunun derin olmadığı gözlere eyeliner çekmek de el becerisi gerektirir. Çünkü burada sadece gözün boyutlarıyla değil göz çukurun derinliğiyle de oynama yapmanız gerekecektir. Daha doğrusu eyeliner ile patlak gözde bir illüzyon yapılır.

Eyeliner Yakışmayan Gözler
Eyeliner Yakışmayan Gözler

Patlak göze eyeliner uygulaması yaparken dikkat edilmesi gereken husus, gözün tamamında bir derinlik oluşturmaktır.

  • Bu derinliği oluşturacak en bariz şekil geçişli bir eyeliner şeklidir.

Göz kapaklarından başlayarak kalın bir eyeliner çizgisi oluşturulmalıdır. Eyeliner çizgisi kaşa yakın yerlerde bitirilmeli ve kaştan göze doğru bir geçiş yapılmalıdır. Bu geçiş göz kenarlarında daha açık renkteyken kaşa doğru daha koyu bir ton almalıdır. Böylece ten renginizle tam uyumlu bir şekilde makyaj yapabilirsiniz. Bu da harika bir görsellik ortaya koymanızı mümkün kılar.

Böylelikle göz, adeta bir çukurun içinde gibi görünecek ve bu illüzyonla çekici bir görüntüye sahip olacaksınız. Eyeliner çekmenin püf noktalarını anladığınız takdirde bir profesyonel gibi uygulama yapabileceksiniz. Göz şekline göre eyeliner tercihlerinde dikkatli bir araştırma sürecini yakından takip etmeniz tam da istediğiniz etkiye sahip bir şekilde estetik görselliğe sahip olmanızı mümkün kılar.

Göz Şekline Göre Eyeliner Çekiminde Dikkat Edilecekler

Makyajın vazgeçilmez unsurlarından biri olan eyeliner, gözleri belirginleştirip ifadeyi güçlendiren harika bir araçtır. Ancak her göz yapısına uygun bir eyeliner çekimi yapmak, en iyi sonucu elde etmek için önemlidir. Göz şekline uygun eyeliner çekimi, yüzünüzün güzelliklerini vurgulayabilirken, yanlış yapıldığında istenmeyen sonuçlara neden olabilir. Eyeliner çekimi, göz makyajının temel bir parçasıdır ve doğru tekniklerle uygulandığında gözleri dikkat çekici bir şekilde vurgulayabilir. Ancak herkesin göz yapısı farklıdır, bu nedenle göz şekline uygun bir yaklaşım benimsemek önemlidir. Bu aşamada karar verirken mutlaka kendi göz şeklinizin özelliklerini dikkate alıyor olmanız gerekir.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.