İtalyanca Dövmeler ve Anlamları

0

İtalyanca dövmeler ve anlamları hakkında merak ettiğiniz ne varsa bu yazımızda var! İtalyanca dövmeler göze hoş gözükmesi ile bilinirler. Estetik görüntünün yanında tarihten ve edebiyattan beslenen bu dövmeler derin anlamlar taşıyabilir. İnsanlığın hikayelerini anlatmak için vücuduna kazıttığı bu dövmeler aynı zamanda hayat hikayesini anlatmanın farklı bir yolu olarak görülmüştür. Resimli dövmelerin yanında edebiyattan ve hayattan beslenen sözler olarak dövmelere rastlamak mümkündür.

İtalyanca Dövmeler ve Anlamları
İtalyanca Dövmeler ve Anlamları

Dövme yazıları ve anlamları konusunda detaylı bilgi sahibi olmayı isterseniz, yazımızı okumaya devam edin! Hayattan alıntılar olarak karşımıza çıkan söz öbekleri olarak işlenmiş dövmelere birkaç örnek vermek gerekirse:

Chipiùsa, menocrede. (Biri ne kadar çok bilirse, o kadar az inanır.)

Finchèc’èvitac’èsperanza. (Yaşamın olduğu yerde, umut vardır)

L’amore e cieco. (Aşk kördür.)

Meglio un giorno da leonechecento da pecora. (Aslan olarak yaşanmış bir gün, koyun olarak yaşayacağın yüz günden daha iyidir.)

Vivi e lasciavivere. (Yaşa ve yaşamasına izin ver.)

Tutto è permesso in guerraed in amore. (Aşk ve savaşta her şey adildir.)

Aynı zamanda İtalyan kültüründe dövmeler hapishanelerde kimlik belirlemek için kullanılmıştır. Elde olan dövmeler el ile işlenmiş günahları gösterirken boğaz ve çenede olan dövmeler ağzı sıkı olmamayı işaret etmiştir. İtalyanca dövmeler ve anlamları, kendine özgü anlamlarla desteklenmektedir.

İtalyanca Dövmeler ve Anlamları
İtalyanca Dövmeler ve Anlamları Nelerdir

Vücudun her yanında bulunabilen haç dövmeleri ise tanrıya olan bağlılığı, bağışlanmayı dilemeyi, dindarlığı, kişinin bütün günahlarına tövbe ettiğini göstermiş. Başka özel durumlarda ise günahkarlığı ve kovulmuş olmayı göstermiş. Dövmeyi taşıyan kişinin cennete asla gidemeyeceğini anlatmak için kullanılmıştır. Bu da İtalyanca dövmeleri ve anlamları doğrudan etkilemiştir.

İtalyanca Dövmeler ve Anlamları Nelerdir?

İtalyanca dövmeler çeşitli renkler ve stillerde yapılabilmesine karşın en çok tercih edilen türleri siyah-beyaz ve sanatsız el yazısı şeklinde yazılanlarıdır. Buradaki en önemli kısım sanatın görsel güzelliğinin yanında tarihi kişilerden ve olaylardan alıntılanmış sözlerin dövmeyi yaptıran kişinin geçmişinde ya da hayat görüşünde güzel bir anlam oluşturmasıdır.

Tarihten alıntı sözler olan dövmelerden biri ise herkesin büyük bir Fransız komutanı olan Napolyon Bonapart’a ait olduğunu sandığı ‘’Venni, Viddi, Vinsi!’’ sözüdür. ‘’Geldim, Gördüm, Yendim!’’ anlamına gelmektedir. Bu söz Roma döneminin büyük komutanı Jül Sezar’a ait olup çaba sarf etmeden ve hızlı bir şekilde kazandığı bir savaşını anlatmak için söylemiştir. Tarihe geçen bu söz günümüzde mücadeleciliği ve asla vazgeçmemeyi temsil ederek insanların vücuduna dövme yoluyla kazınmıştır.

Çok kullanılan başka bir tarihten alıntı İtalyanca dövme türü ise İtalyan Politikacı Makaveli tarafından söylenmiştir:

‘’Finegiustifica i mezzi.’’

İtalyanca Dövmeler ve Anlamları Nelerdir?
İtalyanca Dövmeler ve Anlamları Nelerdir?

Oldukça basit ve kesin bir dil kullanan bu sözün anlamı ‘’Başarıya giden her yol adildir.’’ olarak çevrilmektedir. Gözü karalığı betimlemesi açısından dövme olarak bu söz kendine sağlam bir yer edinmiştir. Gözü karalık ve başarmak için olan hırsı betimlemesi açısından güzel bir seçim olmaktadır.

İtalyanca Dövmeleri Nasıldır?

İtalyanca dövmeler hoş olmaları ve derin anlamlar içermeleri sebebiyle dövmeler arasında çok tercih edilen seçimlerden olmaktadır. Sadece hırs, hayat, savaş gibi konuların işlendiğini düşünmek yanlış olacaktır. Aşkı betimlemesi açısından birçok İtalyanca dövme bulunmaktadır. “L’amorchemove il sole e l’altrestelle.”(‘’Yıldızları ve güneşi oynatacak aşk.’’) En güzel örneklerden biridir.

İtalyanca Dövmeleri Nasıldır?
İtalyanca Dövmeleri Nasıldır?

Özetle İtalyanca dövmeler ve anlamları konusunda bilgi sahibi olmanız tam da size özel tasarımlara imza atmanızı mümkün kılacaktır. Bu aşamada yazı ve desen tercihine dikkat ediyor olmanız gerekiyor. Siz de size özel hazırladığımız fotoğraf galerisinden tam olarak istediğiniz etkiye sahip olan bir dövme modelini görebilirsiniz.

İtalyanca Dövmeler Neden Popüler

İtalyanca, özellikle müziği, sanatı ve modayı içeren zengin bir kültürel geçmişe sahip olan bir dildir. Bu dil, estetik açıdan zengin ve zarif bir ifade biçimi olarak kabul edilir. Birçok kişi, İtalyanca harflerin ve kelimelerin dövmelerdeki görsel estetiğine çekildiği için İtalyanca dövmeleri tercih eder. Özellikle el yazısı tarzındaki İtalyanca dövmeler, bireylere kişisel bir dokunuş katmanın yanı sıra estetik bir cazibe sunar.

İtalyanca, romantizm ve duygusal ifade için sıkça kullanılan bir dildir. Birçok insan, aşk, sevgi, arkadaşlık gibi güçlü duyguları ifade etmek için İtalyanca kelimeleri tercih eder. “Amore” (aşk), “amicizia” (arkadaşlık) gibi kelimeler, duygusal anlamlarını sadece sesleriyle değil, aynı zamanda görüntüleriyle de iletebilir. Bu nedenle, İtalyanca kelimeleri taşıyan dövmeler, anlam yüklü ve duygusal ifadeleri beden üzerinde taşımanın bir yolu olarak popüler hale gelmiştir.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.