Latince Yazı Dövmeleri Ve Anlamları

0

Latince yazı dövmeleri ve anlamları her zaman popülerliğini korumaktadır. Dövme yaptırmak kişinin tarzını ve duruşunu ortaya koymasının kısa ve etkili bir yolu olarak karşımıza çıkıyor. İnsanlar tarihin her döneminde vücutlarıyla oynamayı sevmiştir. Onlar için önemli motif ve görselleri bedene işlemek eskiye dayanır. Özel ve ilginç sözleri seçerek ilgi çekici bir hava yaratmak da mümkündür. Seçilen sözler kişisel zevklere bağlı olarak kısa ve uzun olabilmektedir.

Latince Yazı Dövmeleri Ve Anlamları
Latince Yazı Dövmeleri Ve Anlamları

Değişik dilde ve alfabeyle yazılan dövmelerin dikkatleri üzerine topladığı biliniyor. Çoğunlukla insanlar yazdırmış oldukları gizemli ve özel sözlerin hemen bulunmaması ve anlamın daha gizli kalması için bu yöntemi tercih ediyor. Seçilen diller arasında en popüler ve anlamlı olanlardan biri de Latincedir. En güzel Latince dövmelere örnek şunlardır:

 • Bedelini ödemeden bana zarar veremezler. (Nemo me impune lacessit.)
 • Hakikatler nefreti beslemektedir. (Veritas odium parit.)
 • Gitarı olan herkes gitarcı değildir. (Non omnes qui habent citharam sun citharoedi.)
 • Emek her şeyi alt eder. (Labor omnia vincit.)
 • Bir yalancı iyi bir hafızaya sahip olmalıdır. (Mendacem memorem esse oportere.)
 • Herkes için adalet. (Iustitia omnibüs)
Latince Yazı Dövmeleri Ve Anlamları Nelerdir?
Latince Yazı Dövmeleri Ve Anlamları Nelerdir?

Latince yazı dövmeleri ve anlamları son zamanlarda farklı desenlerle desteklendiklerinden tam olarak beklentinizi karşılayacak olan farklı bir modeli pratik bir şekilde bulabilirsiniz. Bu aşamada dövme yazıları ve anlamları tercihlerine dikkat ediyor olmanız her zaman öneriliyor.

Latince Yazı Dövmeleri Ve Anlamları Nelerdir?

Latince alfabesi eski ve bilindik bir dildir. Bu nedenle de dövmelerde özel olarak tercih sebebi olmaktadır. Hem okunuşu hem de yazılışıyla havalı bulunan dillerdendir. Ayrıca pek çok güzel sözün olması da tercihinde etkin rol oynamaktadır. İnsanların ilgisini çeken onların hayatlarına dokunan Latince sözlerle karşılaşmak mümkündür. Bu dil içerisinde pek çok hoş sözü barındırır.

İlginizi Çekebilir; Yazılı Dövmeler Ve Anlamları
Latince Yazı Dövmeleri Ve Anlamları Nelerdir?
Latince Yazı Dövmeleri Ve Anlamları Nelerdir?

Her yaş ve sosyal gruptan insanlar bu tarz sözlere ilgi duyabilmektedir. Alfabesi de Türkçe ile aynı olduğu içinde sempati duyulmakta ve yaptırılan dövmelerde öne çıkar. Yaptırılabilecek Latince yazılı dövmelere anlamlarıyla birlikte şunlar yer alıyor:

 • Vakit geçiverir (Tempus fugit.)
 • Şanslı kimse sebepleri anlayabilendir. (Felix qui potuit rerum cognoscere causas.)
 • Yaşıyorken yaşayalım. (Dum vivimus vivamus.)
 • Yanlış yapmak insana özgüdür. (Errare humanum est.)
 • Hiçliğin içinden hiçlik doğar (Ex nihilo nihil fit.)
 • Öyle görünme öyle ol. (Esse quam videri.)
 • Aptal kişinin suskunluğu bilgelik zannedilir. (Taciturnitas stulto homini pro sapientia est.)
 • Yalnızca bir insan olduğunu hatırla. (Mominem te memento.)

Görüldüğü üzere Latince yazı dövmeleri ve anlamları konusunda bir araştırma yaptığımız zaman karşımıza birden fazla seçenek çıkabiliyor.

Latince Yazı Dövmeler Nasıl Olur?
Latince Yazı Dövmeler Nasıl Olur?

Latince Yazı Dövmeler Nasıl Olur?

İnsanların kendine özel hassa olduğu konular ve doğrular bulunmaktadır. Bunlar herkese göre farklılık gösterir. Bu sebeple insanlar pek çok konu hakkında birçok şey söylemiştir. Bunların içinden sizin hislerinizi yansıtan ve kalbinize dokunan bir tanesini bulmak mümkündür. Geçmişten özenle gelen bu cümleler insan hayatına dokunacak niteliktedir. Sizi yansıtacak bir sözü bulduğunuzda onu bedeninizde saklayabilirsiniz. Latince en dikkat çekici dövme yazılarından bazıları şunlardır:

 • Güzel olan herkesin bir kusuru bulunur. (Nihil est ab omni parte beatum.)
 • Aşık olan çılgındır. (Amantes sunt amentes.)
 • Ok yaydan çıktı. (Alea iacta est.)
 • Hayat kısa, sanat uzun. (vita bervis, ars longa.)
 • Genelleme yanlışa hamiledir. (fraus latte in generalibus.)
 • Ağır ağır acele et. (Festina lente.)

Tüm bu bilgiler ışığında Latince yazı dövmeleri ve anlamları konusunda bir karar verirken mutlaka anlamının ne olduğuna dikkat etmeniz gerekiyor.

Latince Yazı Dövmelerinde Yeni Seçenekler

Latince’nin estetik ve simgesel güzelliği, modern tasarım anlayışıyla birleştirildiğinde etkileyici sonuçlar elde edilebilir. Latince harfler, farklı yazı stilleri ve dokunuşlarla oynanarak daha çağdaş ve özgün bir hale getirilebilir. Bu, geleneksel ile modern arasında harika bir denge sağlar.

Latince, derin anlamlar taşıyan bir dil olduğu için dövme tercihi olarak oldukça popülerdir. Ancak, sıradan alıntılar yerine, kişisel anlam taşıyan Latince sözler seçmek daha özgün bir seçenektir. Bir kişinin hayat felsefesini yansıtan veya özel bir anıyı canlandıran Latince ifadeler, dövmeye anlam ve derinlik katar.

Latince dövmelerini sembollerle birleştirmek, estetik açıdan zengin ve çok katmanlı bir tasarım oluşturmanın harika bir yoludur. Örneğin, Latince bir deyimi sembolik bir figür veya doğal motif ile birleştirerek, hem metin hem de sembol aracılığıyla anlam yüklü bir ifade sunabilirsiniz.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.