Mardin Şal Bağlama Teknikleri

0

Mardin şal bağlama teknikleri özellikle doğu yöresine mensup olan kişilerin yaptıkları ya da Mardin sınırlarına gezmeye giden kişilerin en çok araştırdıkları konular arasında yer almaktadır. Her ne kadar çok zor bir model gibi dursa bile yapım aşamaları oldukça kolay olan şal modelidir. Sizler de eğer Mardin yöresine ait şal bağlama adımları nasıl yapılır, hangi adımlar ile yerine getirilir gibi detayları merak ediyorsanız da bu yazımızı okumanız istediğiniz sonuçlara erişmeniz için yeterli olmaktadır.

Mardin Şal Bağlama Teknikleri
Mardin Şal Bağlama Teknikleri

Mardin şal bağlama teknikleri kısmında ilk olarak yapmanız gereken şey bir şalı tam orta kısımdan alarak başınızın üzerine koymak ve çene kısımdan iğnelemek olmaktadır. Bu süreçte yüz kısımlarını bol bırakmaya da özen göstermek gerekir. Ardından iki ucu da boyun kısmını tam kapatacak şekilde tam tersi yönlerden boyna dolamak ve ardından da en arka kısımda iki ucu bağlamak gerekir. Alt kısma takılacak olan şalı bu şekilde bağlamak yeterlidir. Ardından da Mardin yöresine ait olan üst kısma takılan model direk üçgen bir hale getirilerek bandana takılır gibi başın üstüne bağlanmalıdır. Mardin şal bağlama yöntemi sırasında sadece yukarıda yer alan anlatıma dikkat etmek yeterli de olmaktadır. Mardin şal bağlama teknikleri gündeme geldiği zaman karşımıza göze hoş gelen tasarımlar çıkıyor!

Mardin Şal Bağlama Teknikleri
Mardin Şal Bağlama Teknikleri Nelerdir?

Mardin Şal Bağlama Teknikleri Nelerdir?

Tabi ki de şal bağlama tekniklerimiz sadece bu kadarı ile sınırlı kalmamaktadır. Tercihlerini tesettür giyimden yana yapan kadınlar daha çok kendileri için en uygun olan giyim ürünlerini seçerken bir yandan da şalları ile bir bütün haline getirmek isterler. Şallar hem yapım aşamalarının oldukça kolay olması hem kullanımlarının aşırı rahat olması hem de şık izlenimler sunmasından dolayı en çok tercih edilen üründür. Bu yüzden de biri birinden farklı şal bağlama modelleri her zaman ön plana çıkmaktadır. Sizler için bu yazımızda Mardin şal bağlama nasıl yapılır sorusunun yanı sıra başka şal modelleri de nasıl yapılır bunları anlatacağız.

Mardin Şal Bağlama Teknikleri
Mardin Şal Bağlama

Yuvarlak Şal Bağlama Modeli Nasıldır?

Yuvarlak şal bağlama modeli özellikle orta yaş grubu ve genç kızların en çok tercih ettikleri modeller arasındadır. Şal bağlama denildiği zaman ilk akla gelen modelin olması herkes tarafından büyük bir ilgi ile karşılanmasına da yardımcı olmaktadır. Bu süreçlerde isteyenler şalı tek kat kullanabilecekleri gibi isteyenler ucunu da bir miktar sadece katlayarak kullanmayı tercih edebilir. Her iki kullanım için de en rahat olarak öne çıkmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Buz Mavisi Pantolon Kombinleri Kadın

Sadece bu modeli yapmak isteye kişilerin topuzlarını normale oranla daha aşağı kısımlarda yapmaya da özen göstermeleri gerekir. Aksi durumlarda şalın yuvarlak olması gereken kısımlarının daha havada kalmasına neden olabilir ve yüzlere yakışmama durumlarını beraberinde getirecektir.

En pratik şal bağlama modeli olarak da öne çıkarken yüzleri ufak olan kişilerin şalın ön kısımlarını yüzlerin etrafına uygun olacak şekilde bağlaması da gerekir. Oval bir şekilde bağlanılan şalların yüz kısımlarına tam olarak oturması ve istenilen görünümleri elde etmesine yardımcı olacaktır.

Mardin Şal Bağlama Teknikleri
Mardin Şal Bağlama Modelleri

Tercih edilen şalların yapılarına uygun bir şekilde isteyenler iğne kullanabilecek olduğu gibi isteyenler iğne kullanmadan da yapabilirler. Tok ve yumuşak kumaşlardan üretilen şal modellerinin tercihleri sırasında bir de kişiler şalları sıkı bağlamayı tercih ediyorlarsa da iğne kullanımlarına asla gerek kalmayacaktır.

Sadece şalın iki farklı ucunun arkadan bir araya gelmesini sağlayarak bağlamak da istenilen modellerde yuvarlak şal modeli kullanımları için uygun olmaktadır. Fakat bu süreçlerde yuvarlak ya da ufak yüzleri olan kişilerin bağlama sırasında yüzlerine tam oturabilecek şekilde olmalarına da özen göstermesi öncelikli olarak da yer almalıdır.

Uzun Yüz şekline göre eşarp nasıl bağlanır?

Uzun yüz şeklini dengelemek için eşarbı daha katlı ve bol bir şekilde bağlayabilirsiniz. Eşarbı boyundan geçirip uçlarını omuzlardan geçirerek geniş bir V şekli oluşturun. Bu yöntem yüz hatlarını daha kısa ve geniş gösterecektir.

Eşarbı yanlara sarkan uçlar şeklinde bağlamak da uzun yüz hatlarını dengelemek için etkili bir yöntemdir. Eşarbın bir ucunu omzunuzdan geçirip diğer ucunu yüz hizasında bırakın. Bu, yüzün genişliğini vurgulayarak uzunluğunu dengeleyecektir.

Uzun yüz hatlarını dengelemek için eşarbı ensenizde atkuyruğu şeklinde bağlamayı tercih edebilirsiniz. Eşarbı ensenizde sıkıca bağlayıp uçlarını serbest bırakarak yüzünüzü çerçevelemiş gibi görünecektir.

Yüz hatlarını daha oval bir görünüme kavuşturmak için eşarbı yana bağlayabilirsiniz. Eşarbı boyundan geçirip uçlarını bir kenara bırakın. Bu yöntem yüzün simetrisini vurgulayarak uzunluğunu azaltacaktır.

 


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.