Papatya Suyu İle Saç Açma Nasıl Yapılır?

0

Papatya suyu ile saç açma çok uzun süredir bilinen bir yöntemdir. Ayrıca bilinen birçok sebep ile tercih edilmektedir. Bu sebepleri şöyle sıralayabiliriz;

  • Papatya suyu doğal bir maddedir.
  • Saç boyaları içerdikleri kimyasallar ile tüm beden sağlığına zararlı olabilir.
  • Ekonomik bir çözümdür.
  • Kişi kendi uygulayabilir
  • Papatya suyu ve zerdeçal saçın beyazlamasına engel olur.
  • Evde kolayca uygulanabilir.
  • Her yaştan kişi kullanabilir.

Çocukken saç rengi annesi tarafından papatya suyu ile açılmamış kız çocuğu neredeyse yok gibidir. Annelerin bile güven ile çocuklarına uyguladığı bir yöntem olarak bilinmektedir. Kolay ve sonucu çok rahat alınmaktadır. Saatlerce beklemeye, saçtan boyanın akıtılması için yıkanması gibi işlemlere gerek duyulmamaktadır.

Papatya Suyu İle Saç Açarken Dikkat Edilecekler?
Papatya Suyu İle Saç Açarken Dikkat Edilecekler?

Ayrıca işlem sonrası saçta hoş bir papatya kokusu kalmaktadır. En güzel tarafı da sonuç kusursuz ve doğal bir görünümün elde edilmesidir. Tüm bu sebepler ile birçok kadın tarafından denenmiştir. Denenmesi sonrası saç dibinden çıkan gerçek saç rengi rahatsızlık verici olmamaktadır.

İstenildiğinde her gün kullanılabilir. Gerçek saç rengine dönmek istenirse boyama gerekmeden saçlar uzatılabilir. Papatya suyu ile saç açma konusunda bir uygulamaya karar verirken mutlaka detaylı bir araştırma sürecini yakından takip ediyor olmanız gerekmektedir.

Papatya Suyu İle Saç Açma
Papatya Suyu İle Saç Açma

Papatya Suyu İle Saç Açılıyor Mu?

Papatya suyu ile saç yarım ya da bir tona kadar açılmaktadır. Ancak daha fazla açılması isteniyor ise işlem her gün tekrarlanabilir. Böylece daha açık tonlara da varmak mümkündür. Eğer daha açık renk istenir ise papatya suyu ile birlikte zerdeçal da kullanılabilir. Böylece daha açık tonlar rahatlıkla elde edilir.

Saçın daha fazla açılması için temiz saça uygulanan papatya suyu ile güneş olan bir alanda vakit geçirmektir. Deniz kenarında güneşlenirken rahatlıkla uygulanabilir bir yöntemdir. Güneşin doğal olarak saç uçlarına doğru saçları daha çok olmak üzere açma özelliği vardır. Buna bir de papatya suyunun etkisini eklerseniz daha kolay sonuç alabilirsiniz.

Bir kolaylık da saça defalarca üst üste uygulanabilmesidir. Güneş altında kurudukça saçınızı tekrar tekrar papatya suyu ile nemlendirebilirsiniz. Hiçbir zararı yoktur ve saça zarar vermez. Bütün bu sebepler ile yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Koyu renge dönmek istendiğinde de tekrar boya yapılması gerekmemesi de pratikte tercih sebebi olmaktadır.

Papatya Suyu İle Saç Nasıl Yapılır?

Papatya suyu yapmak için temiz papatyalar kullanılmalıdır. Bunun için güvenilir bir yerden alınması gerekir. Ya da zamanında, Alman papatyaları denilen iri papatyalarını siz toplamalısınız. Papatya suyu ile saç açma söz konusu olduğu zaman karşımıza titiz bir süreç çıkar. Bu tarz uygulamaları hayata geçirirken dikkatli bir araştırma sürecini yakından takip ediyor olmanız şarttır.

Bu arada papatyaları kullanım öncesi yıkamamanız gereklidir. Renk özelliklerini yitirmemesi için papatyalara önceden su değmemelidir. Öncelikle iki bardak temiz ve kireçsiz su alınır. Bunun içine bir avuç kadar kuru papatya eklenir. Gerekirse taze papatya ile de yapılabilir. Taze papatya kullanılacaksa iki avuç kullanılır.

Küçük bir kapaklı demlik ya da cezvede papatya ve su kaynadıktan sonra ateş kısılır. Papatyalar, su rengi ile boyayıncaya kadar kaynatılır. Bu yaklaşık beş dakikada gerçekleşir. Sonra ateş kapatılır. Demlik soğuyuncaya kadar bekletilir. Bir püskürtme kabına dökülerek saçın her yanına püskürtülür.

Güneşte saçlar kurutulur. Bu olanaksız ise saç kurutma makinesi ile de gerçekleştirilebilir. Kuruduktan sonra yine papatya çayı saça püskürtülerek güneşte beklenebilir. Sık boyama saç sağlığına zararlı olmasına karşın, bu yöntemde saç hiçbir zarar görmez. İşlem sonrası saçın durulanmasına gerek yoktur. Sağlıklı saç telleri ve baş derisine sahip olunur.

Papatya Suyu İle Saç Açılıyor mu?
Papatya Suyu İle Saç Açılıyor mu?

Papatya Suyu İle Saç Açarken Dikkat Edilecekler?

Papatya ile saç renginizi açmak istiyorsanız bazı şeylere dikkat etmeniz gerekmektedir. Öncelikle iri papatya cinsini kullanmanız gerektiğini unutmayın. Toplanan ya da satın alınan papatyalar temiz olmalı, küf ya da eski kokusu olmamalıdır. O yılın papatyalarını kullanmak da önemidir. Böylece iyi sonuç almanız kolaylaşır.

Kaliteli su ile yapacağınız papatya çayı daha çok açıcı madde içerecektir. Aynı zamanda daha çok saçınızda yumuşaklık sağlayacaktır. Saçınızı papatya suyuna batırdığınız iri bir tarak ile taramanız saçınızda daha güzel bir renk efekti yaratacağını unutmayın. Ancak ilk seferde papatya çayını tüm saçınıza yedirip güneşlenirseniz de daha iyi sonuç alacaksınız.

Papatya Suyu İle Saç Açarken Dikkat Edilecekler?
Papatya Suyu İle Saç Açarken Dikkat Edilecekler Nelerdir?

Sonraki seferlerde saç tarağınızı bir tas içindeki papatya suyuna batırarak saçınızı tarayabilirsiniz. Ya da bir püskürtme kabı kullanarak kuru saçınıza suyu yedirin. Saçınızı güneşte kurutacaksanız her seferinde farklı yerlerden ayırmanızı öneriyoruz. Böylece diğer güneş görmeyen saç kümeleri de sararacaktır.

Açık kahverengi saçlarda ve açık kumral saçlarda daha kolay sonuç alacaksınız. Daha koyu tonların da bir miktar açılması sağlanacaktır. Ancak daha çok sayıda uygulama yapmanız önerilir. Tüm bu bilgiler ışığında Papatya suyu ile saç açma işlemi sırasında dikkatli olmakta fayda vardır. Böylece tam olarak istediğiniz etkiyi yansıtmanız mümkün olacaktır.

Sonuç olarak Papatya suyu ile saç açma söz konusu olduğu zaman karşımıza doğal bir işlem çıkmaktadır. Üstelik bu tarz işlemler sayesinde saçlarda herhangi bir olumsuzluk da gözlenmemektedir. Bu durumun doğal sonucu olarak son zamanlarda bu tarz uygulamalar oldukça popüler olmaya başlamıştır.

Papatya Suyu Saça Faydalı Mı?

Doğanın bize sunduğu güzellik kaynakları arasında yer alan papatya, sakinleştirici etkisi ve hoş kokusuyla tanınır. Ancak papatya sadece çay olarak tüketilen bir bitki değildir; saç bakımında da önemli bir rol oynayabilir.

Papatya suyu anti-enflamatuar özelliklere sahiptir ve saç derisini yatıştırabilir. Kaşıntı, tahriş ve kızarıklık gibi saç derisi sorunlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Papatya suyu, saç rengini doğal yoldan açma etkisine sahip olabilir. Özellikle açık saç tonlarına sahip kişiler, papatya suyunun düzenli kullanımıyla saçlarında hafif bir aydınlanma elde edebilirler.

Papatya suyu saç tellerini parlaklık kazandırabilir. Saçın doğal parlaklığını artırmak isteyenler, papatya suyunu doğal bir saç durulama suyu olarak kullanabilirler. Papatya suyu, saç köklerini güçlendirici etkilere sahip olabilir. Bu da saç dökülmesini azaltmaya yardımcı olabilir.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.