Perma Çeşitleri Nelerdir, 2023 Trendleri Nelerdir?

0

Perma çeşitleri; afro perma, ince perma ya da su dalgası perma gibi farklı tasarımlardan oluşmaktadır. Özellikle kısa saçlılara özel perma çeşitleri gündeme geldiği zaman farklı seçeneklerin karşımıza çıktığını biliyoruz. Perma, saçın yapısını kalıcı olarak değiştiren kimyasal bir işlem olarak tanımlanmaktadır. Bu işlem aynı zamanda kıvrılma veya sallama olarak da isimlendirilen bir tekniktir.

Perma Çeşitleri
Perma Çeşitleri Nelerdir

Perma işlemi yapılırken; perma solüsyonu saça uygulanır. Bu da saçın şişmesine ve sıkı bukleler oluşturmasına neden olur. Saçlar uzayana kadar bu buklelerde kalacaktır. Bu da saçınızın ne kadar uzun olduğuna ve ne kadar uzadığına bağlı olarak birkaç ay veya yıl sürebilir. Özellikle kısa saçlılar için etkili bir tasarım özelliğine sahip olan permanın son zamanlarda sıklıkla talep gördüğünü rahatlıkla ifade edebiliriz.

Perma Çeşitleri Nelerdir, 2023 Trendleri Nelerdir?
Perma Çeşitleri Nelerdir, 2023 Trendleri Nelerdir?

Son zamanlarda sıklıkla uygulanan perma, saçınızı gevşeterek, dalgalı veya kıvrılmış bir desen vererek şeklini değiştiren bir saç bakımı türü olarak ön plana çıkmaktadır. Bu tarz tasarımlar kalıcı dalga, saç kütikülünü açmak ve nemin saç şaftına nüfuz etmesine izin vermek için kimyasalların kullanıldığı doğal bir süreci içine almaktadır. Perma; saçı doğal saça göre daha esnek ve şekillendirmeyi kolaylaştırdığından sıklıkla tercih edilmektedir.

Su Dalgası Perma

Su dalgası perma, saçınızı bir saç maşası ile kıvrılabilmesi için düzleştirmek için gevşetici adı verilen enzim bazlı özel bir ürün kullanan kalıcı bir dalga türü olarak tanımlanır. Bu işlem, daha önce sodyum hidroksit veya guanidin karbonat gibi kimyasal bir gevşetici kullanılarak gevşetilmiş ince ila orta dokulu saçlarda en iyi sonuç ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, doğal olarak kıvırcık saçlarınız varsa, su dalgaları yerine spiral perma veya spiral çubuklar gibi diğer perma seçeneklerini düşünmek mantıklı olacaktır. Çünkü perma tasarımları size su dalgalarından daha sıkı bukleler verecektir.

Kısa Saça Perma

Özellikle kısa saça perma yaptırmayı istediğiniz zaman karşınıza farklı seçenekler çıkacaktır. Burada perma çeşitleri arasından bir tercihte bulunurken; kısa saç tasarımlarına özel alternatif seçeneklerden söz edebiliriz. Unutmamak gerekir ki perma, saçın yapısını kalıcı olarak değiştirmek için kimyasal solüsyonlar kullanan bir saç şekillendirme şekli olarak oldukça popüler bir konumda yer almaktadır.

Perma Çeşitleri
Su Dalgası Perma

Son zamanlarda sıklıkla uygulanan perma saçı kıvırmak, dalgalandırmak ve düzeltmek için kullanılabilir. Perma işlemi genellikle bir güzellik salonlarında yapılmakla birlikte profesyonel bir perma kiti yardımıyla kendiniz de yapabilirsiniz. Ancak perma yapım sürecinin son derece titiz bir süreci içeriğini unutmamakta fayda vardır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   En Güzel Büyük Beden Gece Kıyafetleri

Doğal Perma Modelleri

Doğal perma, yani kendiliğinden olan perma; estetik görsellik konusunda üst düzeyde bir etkiye sahiptir. Bu kapsamda doğal permanın son derece etkili bir görselliğe ev sahipliği yaptığını rahatlıkla ifade edebiliriz. Özellikle perma çeşitleri söz konusu olduğu zaman doğal permanın harika bir etkiye sahip olduğunu rahatlıkla ifade etmek de mümkün olmaktadır. Perma modelleri tam olarak beklentinizi karşılayabilir!

Perma Çeşitleri
Doğal Perma Modelleri

Perma yaptırmayı istiyorsanız; doğal perma, su dalgası perma, spiral perma ve daha fazlasını içeren farklı perma türleri arasından seçim yapabilirsiniz! Özellikle su dalgası perması, tellerinize zarar vermeden gevşetmek için hafif çözümler kullanır. Solüsyondaki kimyasallar saç karmaşasını çözer. Ayrıca nemin saç tellerinize nüfuz etmesine izin verir. Bu da son zamanlarda bu tarz permalara olan ilgiyi arttırmaktadır.

İri Dalgalı Perma

Estetik görsellik konusunda başarılı olan iri dalgalı perma, solüsyon olarak suyu kullanan ve içinde amonyak içermeyen kalıcı bir dalga işlemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu, saçınıza zarar vermeden bukleler geliştirmenin nazik bir yolu olarak ön plana çıkmaktadır. Sağlıklı dalgalar veya bukleler için bu işlemi altı haftada bir tekrarlamanız gerekecektir. Böylece isabetli bir şekilde perma çeşitleri arasından bir tercihte bulunabilirsiniz.

Perma Yaparken Dikkat Edilecekler Neler

Perma işlemi ciddi bir beceri gerektirir. Bu yüzden uzman bir kuaför seçmek çok önemlidir. Deneyimli bir kuaför, saç tipinizi değerlendirebilir ve en uygun perma yöntemini önererek istediğiniz sonucu elde etmenize yardımcı olabilir.

Perma işlemi saçı kimyasal maddelere maruz bırakır ve saçın yapısını değiştirebilir. Bu nedenle, saç sağlığınızı ön planda tutmalısınız. Perma öncesi saçlarınızın iyi durumda olduğundan emin olmak için saç bakım rutininizi uygulamalı ve saçlarınızı güçlendiren ürünler kullanmalısınız.

Saç tipiniz, seçmeniz gereken perma yöntemini etkiler. İnce telli saçlar için farklı bir yöntem tercih edilirken, kalın telli saçlar için farklı bir yöntem daha uygundur. Kuaförünüz, saç tipinize en uygun perma yöntemini belirlemeniz konusunda size yardımcı olacaktır.

Perma işlemi öncesi, alerjik reaksiyonları önlemek ve sonucu tahmin etmek için saç derinizde veya bir tutam saçta test yapılması önerilir. Bu, olası istenmeyen reaksiyonları önceden tespit etmenizi sağlar.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.