Dövme Yazıları Kişiye Özel 15 Tasarım

0

Dövme yazıları, harika bir görsellik ortaya koymak bakımından iddialıdır. Dövme aslında bir seçimdir. İnsanlar önemli günleri ya da hayatına dokunan anlardan bazı parçaları vücudunda da taşımak ister. O anları hiç unutmamak ya da sürekli hatırlamak için de dövme yaptırılabilir. Ancak dövme yaptırırken dikkat edilmesi gereken birçok nokta vardır. Bu konuya gelmeden önce dövme yaptırmaya karar vermenizden sonra yapmanız gerekenlerden bahsedelim. Dövme yaptırırken ruh haliniz çok önemlidir.

Bir anlık gaflete düşüp sonradan pişman olacağınız bir işlem yaptırmamalısınız. İyice düşünerek karar vermelisiniz. Çünkü dövme kalıcı bir işlemdir ve sonrasında çok büyük sorunlarla uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle dövme yaptırmadan önce yaptıracağınız şekli ya da yazıyı iyice düşünmeli ve ona göre bir karar vermelisiniz. Özellikle küçük yaşlarda dövme yaptırmak isteyen kişilerin sonradan pişman olup sildirme işlemi yapmak istemesi çok görülmektedir.

Dövme Yazıları
Dövme Yazıları

Örneğin, sevgilinizin ismini bir anlık vücudunuza yazdırmak sonradan pişman olmanızı doğurabilir. Aslında belli başlı dövme yazıları yoktur. Her istediğiniz yazıyı dövme olarak yaptırabilirsiniz. Hayatımıza dokunan insanlar isimleri, baş harfleri, çocuğumuzun adı gibi yazıları da dövme olarak yaptırabilirsiniz. Tam da bu noktada Dövme yazıları konusunda bir karar verirken; kendi tarzınızı dikkate almanız şarttır. Ancak bu sayede üst düzeyde bir görselliği ortaya koyacak bir model tercih edebilirsiniz.

Dövme Yazıları ve Anlamları

Dövme yazılarının herkes için anlamı farklıdır. Tabi ki bir dövme ustasına gittiğinizde o da size fikir vererek karar verebilirsiniz. Ancak bazen de kendiniz bir yazı bulup yazdırmak isteyebilirsiniz. Örneğin, bir film izlerken bir yazı çok hoşunuza gitmiş olabilir. Ya da o yazı da kendinize ya da hayatınıza dair düşünceler bulmuş olabilirsiniz. Bu yazıyı da dövme olarak vücudunuza yaptırabilirsiniz.

Anlamlı bir dövme yazısı yaptırmak istediğinizde bu yazıyı farklı dillerde de yazdırabilirsiniz. Vücudun her yerine dövme yapılmaktadır. Sadece ayak altı, dirsek ya da el içi gibi bölgelere dövme yaptırılması önerilmez. Sizin için anlamlı olan bir yazıyı dövme olarak yaptırmak hoş görünecektir. Sadece yazı olarak değil resim olarak da dövme yapılmaktadır.

Özellikle hayvan figürleri de dövme yapımında sıklıkla kullanılmaktadır. Bazı hayvanların özellikleri ile karakterimizi benzetebiliriz. Bu gibi durumlarda o hayvanın görselini dövme olarak yaptırabiliriz. Tüm bu bilgiler ışığında Dövme yazıları tercihleri gündeme geldiği zaman karşımıza geniş bir yelpaze çıkmaktadır. Dolayısıyla tam da size uygun bir tanesini bulmayı istediğiniz zaman karşınıza birden fazla seçenek de çıkacaktı. Böylece daha uygun bir tasarımı tercih edebilirsiniz.

Dövme Yazıları ve Anlamları
Dövme Yazıları ve Anlamları

Anlamlı Dövme Yazıları

Anlamlı birçok dövme yazısı vardır. Bu yazılar genellikle filmlerden alıntılar ya da hayat hikayesi farklı olan insanların söylemiş olduğu sözlerden alıntılanabilir. Yazı stili de her dövme için değiştirilebilir. Siyah beyaz ya da renkli dövme yaptırabilirsiniz. Ancak dediğimiz gibi dövme yaptırmadan önce mutlaka iyi düşünmeli ve karar vermelisiniz.

Siyah dövmeler lazer ile silinse bile renkli olarak yapılan dövmelerin silinmesi çok zordur. Bu nedenle iyi karar verilerek yapılması gereklidir. Dövme yaptırmaya karar verdiğinizde iyi bir dövme ustası bulmanız şarttır. Yoksa ortaya çıkacak sonuç sizi hüsrana uğratabilir. Dövme yazıları açısından anlamlı sözler daha çok sevgi ifade edilen sözler olabilir. Mesela sevdiğinizi insanın ismi ya da ona hitaben söylediğiniz bir söz mantıklı bir seçenek olacaktır.

Yazılı Dövme Modelleri ve Anlamları
Yazılı Dövme Modelleri ve Anlamları

Ayrıca dövme yapılacak ortamında oldukça temiz ve steril olması gerekir. Merdiven altı yerlerde dövme yaptırmaya kalkarsanız 3. derece yanıklara bile sebebiyet verebilirsiniz. Dövmenin yapılacağı oda ile insanların görüşmeye geldiği oda birbirinden ayrı olmalıdır. Bütün malzemelerin size özgü olduğunu gözlerinizle görmelisiniz. Paketinden sizin için çıkarılarak kullanılmalıdır. Yoksa hastalık veya enfeksiyon kapabilirsiniz. Ya da herkes için ayrı alet kullanılmıyorsa dövme dükkanında sterilizasyon aletinin olduğunu mutlaka görmelisiniz.

Yazılı Dövme Modelleri ve Anlamları

Dövme modelleri birbirinden farklıdır. Bazı kişiler katalog vb. yerlerden de bularak dövme yaptırabilmektedir. Dövme yaptıracağınız kişi ile görüşüp ondan yardım alabilirsiniz. Yazı olarak yazdıracaksanız çocuğunuzun doğum tarihi ya da adı gibi şeyleri de yazdırabilirsiniz. Dövmeyi ruh halinizin iyi olduğu bir dönemde yaptırmalısınız. Bir anlık öylesine düşünüp dövme yaptırmaya gitmemelisiniz. Ayrıca en çok dövme modelleri hayvan figürlerinden de oluşmaktadır. Kendinizi yakın hissettiğiniz ya da anlamı olan bir hayvan figürünü de dövme olarak yaptırabilirsiniz. Dövme yaptırdıktan sonra bakımı da çok önemlidir.

Anlamlı Dövme Yazıları
Anlamlı Dövme Yazıları

Dövme sonrası dövmenin kabuk tutarak kuruması sağlanmalıdır. Bu nedenlerle kremlerden destek almalısınız. Kremlerinizi düzenli kullanarak dövme yapılan bölgeye sürmelisiniz. İyileşme hızını arttıracaktır. Bir dövmenin tamamen iyileşmesi ve kendine gelmesi yaklaşık 1 yıla kadar bulmaktadır. Bu süre içerisinde dövmenizin bakımını düzenli ve iyi bir şekilde yapmalısınız.  Ayrıca dövme zamanla solma yapmaz. Krem sürdüğünüzde özellikle renkli dövmelerde rengin korunmasına katkı sağladığı söylenebilir. Yaptırabileceğimiz dövme yazılarına örnek verelim;

  • Sizin ya da çocuğunuzun doğum tarihi
  • Evlendiğiniz kişinin baş harfi
  • Bir yerde okuyup çok etkilendiğiniz bir yazı
  • Sizin için hayatta önemli olan bir kelime

Sonuç olarak dövme yazıları gündeme geldiği zaman mutlaka kapsamlı bir araştırma sürecini yakından takip etmek gerekmektedir. Ancak bu sayede tam olarak beklentinizi karşılayacak bir dövme tasarımına sahip olmanız mümkün hale gelecektir. Burada modele dikkat ettiğiniz kadar; dövme yaptırdığınız yere de dikkat etmeniz gerekmektedir.

Dövme Yazılarında Dikkat Edilecekler Neler?

Dövme yazınızın sizin için gerçekten anlamlı olması önemlidir. Bir dövme seçerken, onun size ifade etmek istediğiniz değerleri, duyguları veya yaşam felsefenizi yansıttığından emin olmalısınız. Anlamı olmayan veya sadece geçici bir heves sonucu seçilen dövmeler ileride pişmanlık yaratabilir.

Dövme yazınızı hangi dilde ve hangi yazı stiliyle yaptırmak istediğinizi düşünün. Örneğin, Arapça, Latince, Sanskrit gibi farklı dillerde yazılmış dövmeler popülerdir. Ancak, seçtiğiniz dilin tam olarak ne anlama geldiğini ve yazı stiliyle uyumlu olup olmadığını araştırmalısınız.

Dövmenizde yer alacak yazının doğru ve anlamlı olmasına dikkat edin. Yazım hataları veya anlam karışıklıkları ileride rahatsız edici olabilir. Yazınızın anlamını teyit etmek için dilbilgisi veya dil uzmanlarından yardım alabilirsiniz.

Dövmenizin boyutu ve nereye yerleştirileceği konusunda iyi düşünün. Yazının okunaklı olması ve dövmenin seçtiğiniz bölgede estetik görünmesi önemlidir. Ayrıca, yazının yaşlanma sürecinde nasıl görüneceğini de göz önünde bulundurun.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.