Kuru Ciltler İçin Maske

0

Kuru ciltler için maske tercihleri gündeme geldiği zaman karşımıza farklı seçenekler çıkar. Burada uygun bir maske tercihinde bulunuyor olmak tam da istediğiniz etkiye sahip bir maske tercihini hayata geçirmenizi mümkün kılar. Şayet Kuru ciltler için maske hakkında bir karar verecekseniz mutlaka kendi cilt yapınızı iyi tanıyor olmanız gerekir. Ancak bu sayede tam da istediğiniz özelliklere sahip bir şekilde maske tercihlerini hayata geçirebilirsiniz. Böylece hem canlı bir yapısına sahip olursunuz hem de cildinizde var olan hasarı onarırsınız.

Kuru ciltler için maske, cildinizin kuruluğundan kurtulmanıza yardımcı olacak bir maskedir. Kuru cilt, nem içeriği düşük olan bir cilt türüdür. Güneşe maruz kalma, kirlilik ve yaşlanma gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Kuru ciltler için bir maskenin ana işlevi, ciltteki nemi hapsetmek ve tekrar nemlendirmektir. Evde bal, yumurta akı veya yoğurt gibi basit malzemelerle yapılabilecek birçok maske tarifi mevcuttur. Burada mutlaka cilt tipinize uygun olan maskeleri tercih etmelisiniz.

Kuru Ciltler İçin Maske
Kuru Ciltler İçin Maske

Kuru Ciltler İçin Maske Tarifleri

Kuru ciltler için evde kolayca bulunabilen malzemelerle bir maske yapılabilir. Cilt tipiniz ve durumunuz için doğru maske tipini seçmek önemlidir. Burada karşımıza çok sayıda farklı maske tarifinin çıkıyor olması tam da sizin cilt tipinize uygun bir şekilde maske tariflerini hayata geçirmeniz mümkün hale gelir. Peki, kuru ciltler için maske tarifleri nelerdir? İşte kuru ciltler için en popüler maskelerden bazıları:

  • Muz Maskesi
  • Avokado Maskesi
  • Aloe Vera Maskesi
  • Yumurta Beyazı Maskesi

Muz Maskesi

Muz kabukları, gözleriniz veya ağzınız gibi hassas bölgeleri tahriş etmeden yüzünüzdeki ölü deri hücrelerinin pul pul dökülmesine yardımcı olan enzimler içerir. Muz ayrıca, ozmoz yoluyla suyu hücrelere çekerek vücudun nemli kalmasına yardımcı olan potasyum bakımından da yüksektir. Bu da muz maskesini kuru cilt tedavileri ve akne için ideal hale getirir.

Avokado Maskesi

Avokado ve papaya, ölü cilt hücrelerini yüzünüzden uzaklaştırmaya yardımcı olur. Böylece yenilerini teşvik eden enzimler içerir. Avokado ayrıca cildinizi beslerken kızarıklık ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olan E vitamini içerir. Avokado maskeleri kuru, çatlamış veya tahriş olmuş ciltler için harikadır. Çünkü gözenekleri tıkamadan veya yağlı kalıntı bırakmadan yüzünüzü nemlendirmeye yardımcı olurlar.

Aloe Vera Maskesi

Aloe vera maskesi, iltihabı ve tahrişi azaltmaya yardımcı olarak onu kuru, pul pul dökülmüş veya tahriş olmuş ciltler için etkili bir tedavi haline getirir. Aloe vera jeli yanığı serinletip rahatlattığı için güneş yanığı olan ciltte de kullanılabilir.

Yumurta Beyazı Maskesi

Yumurta akı, cildi nemlendirmeye yardımcı olan protein içeriğine sahiptir. Bu maske tüm cilt tipleri için iyidir, ancak nemi cilde kolayca hapsedip pürüzsüz ve yumuşak hale getirdiği için özellikle kuru ciltler için iyidir. Bu maske için gerekli olan malzemeler 1 yumurta akı, 1 yemek kaşığı limon suyu veya gül suyu, 1 çay kaşığı zeytinyağından oluşur. Bu karışımı periyodik olarak cildinize uygulamanız başarılı sonuçları elde etmenizi mümkün kılar.

Kuru Ciltler İçin Maske Tarifleri
Kuru Ciltler İçin Maske Tarifleri

Kuru Ciltler İçin Önerilen Pratik Maskeler

Kuru cilt, birçok nedenden kaynaklanabilecek yaygın bir sorundur. Bunun ana nedeni, cildinizi yeterince nemlendirmemenizdir. Vücudunuzun düzgün çalışması için suya ihtiyacı vardır ve cildiniz de öyledir. Kuru ciltler için maske tarifleri tam da bu noktada mükemmel bir etkiye sahiptir. Zira kuru cilt pul pul dökülmeler, kızarıklık, tahriş ve kaşıntı ile karakterizedir. Cildin kuruduğu en yaygın bölgeler kollar ve bacaklardır. Ancak yüz ve boyunda da görülebilir. Kuru ciltler için maskelere sahip olmak, harika bir cilt yapısına sahip olmanızı sağlar.

Kuru cildi tedavi etmenin birkaç yolu vardır. Mesela hyaluronik asit veya seramid içeren ürünler kullanmanızı öneriyoruz. Bu bileşenler, nemi cildin katmanlarına hapsetmeye yardımcı olur, böylece daha uzun süre nemli kalır. Her gün bol su için, böylece vücudunuz sulu ve sağlıklı kalır. İç mekan ısıtma sistemleri etrafımızdaki havadan nemi alıp cildimizi normalden daha kuru hale getirebileceğinden, havaya tekrar nem katmak için evinizde bir nemlendirici kullanmalısınız.

Kuru Ciltlere Özel 3 Farklı Yöntem Hangisidir?
Kuru Ciltlere Özel 3 Farklı Yöntem Hangisidir?

Kuru Ciltlere Özel 3 Farklı Yöntem Hangisidir?

Kuru cilt, özellikle kış aylarında yaygın bir sorundur. Nemlendiriciler ve diğer ürünleri kullanmanın yanı sıra kendi yüz maskenizi yapmayı da deneyebilirsiniz. Kuru ciltler için en iyi maskeler söz konusu olduğu zaman karşımıza farklı seçenekler çıkar. Özellikle Kuru ciltler için maske tarifleri söz konusu olduğu zaman aşağıdaki 3 farklı yöntemden söz edebiliriz;

  • Zeytin yağı kullanmak
  • Aloe vera jeli kullanmak
  • Bal ve yoğurt maskesi kullanmak

Zeytin yağı kullanmak

Zeytinyağı, mağazalardan aldığınız pahalı losyon ve kremler yerine yüzünüzde kullanabileceğiniz harika bir doğal nemlendiricidir. Gece yatmadan önce birkaç damla zeytinyağını yüzünüze masaj yapın veya günlük rutininizin bir parçası olarak sabahları cildinizi temizledikten sonra doğrudan uygulamalısınız.

Kuru Ciltlere Özel 3 Farklı Yöntem Hangisidir?
Kuru Ciltlere Özel 3 Farklı Yöntem Hangisi

Aloe vera jeli kullanmak

Aloe vera jelinin cildiniz için pek çok faydası vardır ve cildinizi nemlendirmeye yardımcı olur. Aloe vera jelini yüzünüze uygulayın ve 20 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayın. Bu maskeyi ihtiyaç oldukça haftada 2-3 kez kullanabilirsiniz.

Bal ve yoğurt maskesi kullanmak

Bal, antibakteriyel özelliklere sahip enzimler içerir, bu da cildinizi nemlendirirken aynı zamanda sivilcelerle savaşmaya yardımcı olabileceği anlamına gelir. Yoğurt, kir ve yağ birikmesiyle tıkanmaması için gözenekleri sıkılaştırırken yüzünüzün yüzeyindeki ölü cilt hücrelerinin pul pul dökülmesine yardımcı olan laktik asit içerir.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.