Dövmeler ve Dövme Motiflerinin Anlamları

0

Dövmeler ve dövme motiflerinin anlamları hem merak edilmiştir. Dövmeler güç, gurur, dayanıklılık gibi simgelerin insan vücuduna çizilmesiyle ortaya çıkan bir uygulamadır. Dövmelerin tarihi binlerce yıl öncesine dayanmaktadır ve gelişen teknoloji sayesinde çizimler son derece kusursuz hale gelmektedir.

İyi anlamlara sahip hayvan figürleri ve doğadan örnek alınan maddeler insan bedenine dövme olarak taşınmıştır. Herhangi bir anlam yüklenen her türlü sembol dövme olarak yaptırılabilmektedir. Bu aşamada dövmelerin anlamlarına dair bilgi sahibi olmanız daha isabetli bir şekilde dövme ve dövme modelleri hakkında bilgi sahibi olmanızı mümkün kılacaktır.

Dövmeler ve Dövme Motiflerinin Anlamları
Dövmeler ve Dövme Motiflerinin Anlamları

Dövme bazı insanlar için bir hayat tarzıdır. Vücutlarını tuval olarak kullanan bu insanlar için yaptırdıkları her dövme özel bir anlam taşımaktadır. Yaptırılan bu dövmelerin bazı motifleri genel geçer anlamlara sahip olabilmektedir. Dövmelerin sadece kendisine özel anlamlar taşımasını isteyenler ise özel tasarıma sahip dövmeler yaptırmaktadır.

Dövmeler soyut anlamlar taşıyabileceği gibi somut anlamlara da sahip olmaktadır. Bu durum tamamen dövme sahibinin isteği etrafında şekillenmektedir. Dünya üzerinde kalıplaşmış dövme motifleri ve anlamları vardır. İlk kez dövme yaptıracak kişiler bu sembollerden anlamını en beğendiklerini vücutlarına dövme yaptırırlar. Sizler için hazırladığımız yazımızda en popüler ve en çok tercih edilen dövme motiflerini inceledik.

Dövmeler ve Dövme Motiflerinin Anlamları

Dövme motifleri ağırlıklı olarak gücü, dayanıklılığı, sevgiyi ve hayatı konu alan şekillere sahiptir. Dövme yaptıracak kişiler genellikle hayvan, bitki ve çeşitli soyut kavramlar seçerler. Doğada yer alan somut maddeler gibi hayal dünyasında yer bulan soyut kavramlar da dövme olarak işlenebilmektedir.

Dövmeler ve Dövme Motiflerinin Anlamları
Dövmeler ve Dövme Motiflerinin Anlamları

Her coğrafyada ve kültürde dövme motifleri çeşitlilik göstermektedir. Örneğin İskandinav kültüründe daha çok mitolojik motifler yer alırken Hint-Asya kültüründe Hinduizm’i ve Budizm’i çağrıştıran dini motifler yapılmaktadır. Dünya üzerinde son dönemlerde gittikçe popülerleşen bazı dövme motifleri vardır. Bu motifler ve anlamlarını sizler için araştırdık.

Dövme motifleri ağırlıklı olarak soyut kavramlardan seçilmektedir. Soyut motifler dövmeyi tercih eden her kişide farklı anlamlar çağrıştırmaktadır. Güç, cesaret, sevgi, ölüm, yaşam gibi soyut kavramlar, soyut ve somut motifler sayesinde dövme olarak tercih edilmektedir. Örnek vermek gerekirse güç kavramını taşımak isteyen bir kişi aslan ya da taç dövmesi tercih edebilmektedir.

Özgürlük hissi için uçan bir kuş motifli dövme tercih edilebilmektedir. Kısa yaşam süresine dikkat çekmek isteyen bir kişi kelebek dövmesi yaptırabilir. Ayı motifli bir dövme tercihinde bulunan kişi güç kavramını seçmiş olabilir.

Motifler herkesin aklında soyut bir kavramı ortaya çıkarmaktadır. Dövmenizin size özel olmasını ve gizli anlamlar içermesini isterseniz özel tasarım motiflerden yana tercihte bulunabilirsiniz. Size özel motif ve çizimleri dövme sanatçılarından destek alarak yaptırabilirsiniz.

Dövme Yazıları ve Anlamları Erkek

Erkeklerin tercih ettiği erkek dövmeleri ağırlıklı olarak güç ve savaşı anımsatan tarzlara sahiptir. Erkekler dövme tercihlerinde vahşi ve yırtıcı hayvanları tercih ederler. Dövme motiflerinde erkeksi sembolleri seçmektedir. Dövme yazılarında ise yine cesaret ve gücü simgeleyen yazılar tercihlerinde ilk sıralarda yer almaktadır. Dövme yazıları ve anlamları erkek trendi her zaman popüler olmuştur!

Dövme yazıları hem erkek hem de kadınlar için yakın tarzlarda tercih edilebilmektedir. Dövme yazıları tercih eden erkekler ağırlıklı olarak yabancı dillerde seçilen yazılardır. Yabancı dilde tercih edilen dövme yazılarını sizler için araştırdık. Erkekler dövme yazılarını ünlü kişiliklerin sözleri, ata sözleri ve deyimler arasından tercih etmektedirler.

 • Impossible: İmkânsız anlamına gelir.
 • Faith: İnanç manasındadır.
 • Save her first: Önce onu kutra demektir.
 • Maybe one day: Belki bir gün anlamına gelir.
 • God with us: Tanrı bizimle gibi bir anlam içermektedir.
 • Alea iacta est: Zarlar atılmıştır sözcükleri olarak dönüştürülür.
 • Et tu, Brute: Brütüs sen de mi? Anlamına gelen bir sözdür.
 • Life too short: Hayat çok kısa anlamına gelmektedir.
 • All we need is love: Tek ihtiyacımız olan şey sevgi anlamındadır.
 • Love and war: Aşk ve savaş anlamını yansıtır.
 • Remember to live: Yaşamayı hatırla anlamına dönüşmektedir.

Erkek ve kadınların dövme motiflerindeki değişiklik dövme yazıları yerine motiflerde görülmektedir. Erkekler vahşi ve yırtıcı hayvanları tercih ederken kadınlar daha zarif ve narin hayvanları tercih ederler. Erkekler dövme motif olarak, mitolojik unsurlar, hayvanlar, bitkileri tercih ederler. Her türlü soyut ve soyut kavram dövme motifi olarak tercih edilebilmektedir.

Dövme Yazıları ve Anlamları Erkek
Dövme Yazıları ve Anlamları Erkek

Erkekler dövme motifleri seçerken genellikle güçlü varlıklardan ilham almaktadırlar. Vahşi hayvanlardan aslan, kaplan, kartal, ayı, yılan gibi yırtıcıları tercih etmektedirler. Ejderha, mitolojide yer alan tanrı ve tanrıçalar da erkeklerin ağırlıklı olarak seçtikleri dövme motifleri arasındadır.

Erkekler dövme motiflerini büyük boyutlarda yaptırmayı tercih ederler. Kollarının bütün bir kısmında ya da sırtlarını kapatacak şekillerde dövme motiflerini seçmektedirler. Kadınlar daha zarif durması için küçük boyuttaki dövme motiflerini tercih ederler.

Erkekler dövme motiflerini genellikle kollarını yaptırmaktadır. Üst kol ve omuz bölgeleri erkeklerin en çok dövme yaptırdıkları bölgeleri arasında yer almaktadır. Gücü, cesareti, savaşı ve dayanıklılığı içeren motifler erkeklerin en çok tercih ettikleri dövmeler arasında yer almaktadır. Dövmeler ve dövme motiflerinin anlamları bayanlarda da farklılık göstermektedir.

Dövme Yazıları ve Anlamları Bayan

Kadınlar ve erkekler dövme yazılarında farklı tercihlerde bulunmaktadır. Erkekler dövme yazısı seçerken daha çok vahşi ve gücü çağrıştıran kavramlar seçmektedir. Kadınlar ise sevgiyi, aşkı ve huzuru içeren kavramlardan oluşmaktadır. Kadınlardan bazıları sevdikleri insanların ismini seçerken bazıları da kendilerine özel bir anı hatırlatan söz öbeklerini seçmektedir.

Kadınların zevkine ve hayat tarzına göre dövme motifleri ve yazıları çeşitlik göstermektedir. Kadınlar sadece kendilerine özel anlamlar çağrıştıracak dövme tasarımları tercih etmektedirler. Kadınlar dövme yazılarında genellikle İngilizce dilinde tercihte bulunurlar. Yazımızın bu kısmında sizler için kadınlar arasında en popüler dövme yazılarına yer verdik.

 • Enjoy life: Hayattan zevk al anlamında kullanılır.
 • Believe in yourself: Kendine güven anlamına gelmektedir.
 • Die with memories not dreams: Anılarınla öl hayallerle değil demektir.
 • Enough: Yeterli anlamına gelen bir dövmedir.
 • Nevermind: Boşver anlamına gelir.
 • Love yourself: Kendini sev anlamına yorumlanır.
 • You can: Sen yapabilirsin demektir.
 • Forever: Sonsuza kadar olarak çevrilebilir.
 • Enjoy the journey: Seyahatten zevk al anlamına gelmektedir.

Kadınların tercih ettiği dövme yazıları ağırlıklı olarak öğütlerden oluşmaktadır. Kadınlar daha minimal tarzda tasarlanmış dövme modellerini tercih etmektedirler. Genellikle bilek, kol arkası, köprücük kemiği kısımlarında dövmelerini tercih etmektedirler. Daha büyük boyutlu dövmeler tercih eden kadınlar olsa da ağırlıklı olarak küçük motifleri tercih ederler. Dövme yazı fontlarını el yazısı biçiminde seçmektedirler.

Dövme Yazıları ve Anlamları Bayan
Dövme Yazıları ve Anlamları Bayan

Kadınların tercih ettikleri hayvan motifleri ise daha zarif canlılardan oluşmaktadır. Kelebek, kuş, balina, kuğu gibi güzel ve narin hayvanlardan seçimde bulunurlar. Ay, güneş, uzay temalı astrolojik öğeler kadınlar tarafından çok tercih edilen dövme motifleri arasında yer almaktadır. Dövmeler ve dövme motiflerinin anlamları genel olarak derin anlamları içermektedir.

Balık, çapa, yonca gibi şans belirten motifler de kadınlar tarafından çok tercih edilen dövme motifleri arasında yer almaktadır. Çiçek, kelebek gibi zarif motifler bir diğer kadınların tercih ettiği dövme motifleri arasındadır. Kadınlar güç sembolünü yansıtacak bir motif taşımak isterlerse kraliçe tacı dövmesini yaptırmaktadırlar. Bu yazımızda Dövmeler ve dövme motiflerinin anlamları hakkında merak ettiğiniz tüm ayrıntılara değindik!

Dövmeler ve Dövme Motiflerinde Dikkat Edilecekler

Dövme seçiminin ardında yatan anlam ve önemi çok önemlidir. Bir dövme, sadece bir süs eşyası değil, aynı zamanda bir hikaye anlatma şeklidir. Seçeceğiniz motifin sizin için anlam ifade etmesi ve uzun vadede de geçerliliğini koruması önemlidir. Moda trendleri gelip geçebilir, ancak bir dövme kalıcıdır.

Dövme motifi seçerken acele etmek yerine iyi düşünmelisiniz. Moda veya geçici popülerlik yerine, sizin kişiliğinizi ve ilgi alanlarınızı yansıtan bir motif seçmek daha mantıklı olacaktır. Ayrıca estetik açıdan hoşunuza giden bir motif seçmek de dövmenin kalıcılığı açısından önemlidir.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.