Perma Modelleri Nelerdir, 2023 Fiyatları Ne Kadar?

0

Perma modelleri her zaman talep görmeyi başarmış saç tasarımları arasında yer alıyor. Farklı tasarımlarla dikkat çekici bir etkiye sahip olan perma çeşitleri; göz alıcı bir görsellik konusunda da iddialı bir konumda yer alıyor. Saçınızın doğal kıvrılma şeklini değiştirmenin bir yolu olarak karşımıza çıkan perma; harika tasarımlarla da desteklenmektedir. Bu teknik, saçınızdaki proteinleri parçalayan ve dokusunu kalıcı olarak değiştiren kalıcı bir gevşetici veya bir perma çubuğu seti ile yapılan bir işlem olarak oldukça popüler bir konumda yer almaktadır.

Günümüzde perma birçok farklı şekillerde uygulanabilmektedir. Saçlarınız için farklı görünümler oluşturmak için de kullanılabilen perma modellerinin, farklı tasarımlara da imza attıkları bilinmektedir. Elbette ki son zamanlarda sıklıkla uygulanan farklı perma türleri için birçok isim vardır. Bu noktada spiral bukleler, sıkı bukleler, gevşek bukleler gibi farklı perma modellerinin varlığından rahatlıkla söz etmek de mümkün olmaktadır. Aşağıda sıraladığımız perma modelleri son zamanlarda en çok talep gören permalar arasında yer almaktadır;

  • Afro perma
  • İnce perma
  • Kısa saça perma
  • Kalın saça perma
  • Su dalgası perma

Elbette ki Seçtiğiniz perma tipi, saç tipinize ve elde etmek istediğiniz görünüme bağlıdır. Burada bir tercihte bulunmadan önce kapsamlı bir araştırma sürecini yakından takip ediyor olmanız; her zaman beraberinde çok önemli kazanımları getirecektir. Tam da bu noktada perma modellerine dair kapsamlı bir araştırma sürecini yakından takip etmeniz her zaman önerilmektedir.

Perma Modelleri Nelerdir, 2023 Fiyatları Ne Kadar?
Perma Modelleri Nelerdir, 2023 Fiyatları Ne Kadar?

Perma Çeşitleri ve Perma Modelleri İsimleri

Perma, saçın yapısını değiştirmek için kimyasal bir solüsyon kullanan bir tür kalıcı saç şekillendirme tekniği olarak tanımlanmaktadır. Burada uygulanan işlem, saça kimyasal bir solüsyon uygulamayı içermektedir. Bu işlemin yanı sıra saçın bir çubuk veya tarak etrafına sarmayı ve solüsyonun bir süre etki etmesini sağlamayı içermektedir. Bundan sonra perma durulanır ve saç her zamanki gibi kurutulur ve şekillendirilir. Böylece perma uygulaması hayata geçirilmektedir.

Perma çeşitleri söz konusu olduğu zaman kalın dalgalı perma akla ilk gelen seçenekler arasında bulunmaktadır.  Bu perma modeli; saçınızdaki protein bağlarını parçalamak için sodyum hidroksit kullanan daha eski bir perma yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu saç tasarımı saçların bukleler veya dalgalar halinde yeniden şekillendirilmelerini sağlamaya yaramaktadır. Bu tür perma, evde düzenli süslemelerle korunmadıkça zamanla düşebilecek gevşek dalgalar oluşturmak konusunda da etkilidir.

Eskilerine göre daha yeni bir teknik olarak karşımıza çıkan ince saça perma, diğer perma solüsyonlarının yaptığı kadar saçınıza zarar vermeyen, kül suyu yerine asetilendiol boyaların kullanıldığı bir uygulamadır. Bu işlemde solisyonu saçlarınız üzerinde uygulamak için neredeyse hiç zaman gerektirmez! Bu uygulama genel olarak dalgalı izinlerden daha uzun süreli bir kullanım özelliğine sahiptir. Böylece sın zamanlarda kalıcılığın daha ön planda yer aldığı tasarımlar sıklıkla tercih edilmektedir.

Perma Modelleri
Perma Çeşitleri ve Perma Modelleri İsimleri

Su Dalgası Perma

Uzun süreden bu yana üst düzeyde uygulanan su dalgası perma, saçınızdaki protein yapısını parçalayan ve ısıtıldığında küçük kabarcıklar oluşturan kimyasalların kullanıldığı bir tekniktir. Bu yöntemin sonucunda bol hareket içeren yumuşak dalgalar karşımıza çıkmaktadır. Özellikle su dalgası modelini yaptırdığınız zaman doğal kıvrılma modelinizin geri dönmeye başlamasından önce bir su dalgası perması yaklaşık 6 hafta sürer.

Su dalgası perma özellikle ince veya ince saçlar için popüler bir seçim olarak tanımlanmaktadır. Çünkü ağırlık vermeden hacim veren bu teknik, estetik görsellik konusunda da oldukça başarılıdır. Ayrıca uygulandıktan sonra diğer perma türlerinin yapabileceği gibi ağır hissettirir. Su dalgası permaları, sağlıklı saç tellerine zarar vermediği için rahatlamış saçlarda en iyi sonucu verdiklerinden her zaman popüler olmayı başarmış olan saç tasarımları arasında yer almaktadır.

Perma Fiyatları Ne Kadardır?

Perma, saçınızın dokusunu ve stilini değiştirmenin popüler bir yolu olduğundan her zaman popüler kalmayı başarmış olan bir uygulamadır. Bu işlem saçınızın yapısını değiştiren kalıcı bir kimyasal işlemdir. Böylece birçok farklı şekilde şekillendirmeniz mümkün olur. Perma tüm saç tiplerinde kullanılabilmelerine rağmen, ince veya ince saçlarda en iyi sonucu vermektedir. Çünkü saçları kalın veya kaba saçlarınız kadar ağırlaştırmazlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Uzun Yüzlü Kadınlar Saç Modelleri

Perma saçınızı kıvırmak veya düzleştirmek için kullanılabilir ve ayrıca ince, gevşek saç kilitlerine hacim eklemek için de kullanılabilir. Perma modelleri, saçınızın yapısını belirli bir şekilde değiştiren farklı kimyasallar kullanılarak oluşturulur. Bugün mevcut birçok perma modeli vardır. Bu durumun doğal sonucu olarak perma fiyatları da değişiklik göstermektedir. Çünkü perma modelinin uygulanma özelliği bu tarz uygulamaların fiyatları üzerinde de doğrudan etkilidir.

Perma Modelleri
Su Dalgası Perma

Perma fiyatları 2023 yılında ortalama 500 TL ile 3 bin TL arasında seyretmektedir. Esasında bu durum, permayı nerede yaptırdığınıza ve permanın özelliklerine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bundan dolayıdır ki şayet bu tarz bir uygulama yaptırmayı istiyorsanız; mutlaka kapsamlı bir fiyat araştırması sürecinin içerisinde yer almanız gerekmektedir. Ancak bu sayede tam olarak bütçenize uygun bir şekilde perma işlemini yaptırabilirsiniz.

Kısa Saça Perma

Harika bir görsellik konusunda üst düzeyde bir etkiye sahip olan kısa saça perma yaparken önemli kriter perma solüsyonunuzu duruladıktan sonra perma kapatıcı kullanıp kullanmamanızdır. Bu ürün tipik olarak normal perma için uzun süreli koruma için kullanılmaktadır. Özellikle şekillendiriciyi saçınızdan duruladıktan sonra jel veya köpük ile şekillendirmeden önce uygulandığında kabarma ve hasara karşı korumaya yardımcı olabilmektedir.

Kısa saça perma yaptırırken hatırlanması gereken ilk şey, permadan önce saçınızı uzatmanız gerekeceğidir. Bu, iyi bir saç kremi kullanmak ve ardından ısı eklemeden önce saçınızı bir özel tasarım tarağı veya tokasının etrafına sarmak anlamına gelir. Bu işlem buklelerinizin daha uzun süre bozulmadan kalmasına yardımcı olur ve gün boyunca kontrol edilmelerini kolaylaştırır. Elbette ki bu tarz bir işlemi yaparken malzeme tercihine dikkat ediyor olmanız her zaman önerilmektedir.

Perma Ne Kadar Kalır?

Perma modelleri gündeme geldiği zaman karşımıza birden fazla tasarım çıkar. Dolayısıyla permanın kalıcılığı da uyguladığını perma modeline göre değişiklik göstermektedir. Farklı tasarımlarla desteklenen permaların kalıcılığı ortalama 2 ay ile 1 yıl arasında değişiklik göstermektedir. Burada permanın uygulama süreci ve sonraki süreçte yaşananlar kritik bir etkiye sahiptir.

Perma Modelleri
Perma Ne Kadar Kalır?

Elbette ki bir permanın beklenen ömrü birkaç faktöre bağlıdır. Bunlar doğal saçınızın ne kadar uzadığı, ne sıklıkta yıkadığınız ve ondan ne tür bir stil istediğinizdir. Permalar sıkı bir kıvrılma, gevşek buklelerden veya dalgalardan daha uzun sürer. Çünkü teller arasında sürtünme için fazla boşluk yoktur. Daha sıkı bir kıvrılma, her yıkamada olduğu gibi zamanla kabarmadan veya gevşemeden daha iyi kalma eğilimindedir. Bu aşamada perma modelleri konusunda profesyonel bir destek almak her zaman önerilmektedir.

Kısa saçlarda perma yapmak elbette ki biraz zor olabilir. Çünkü aşırı işleyerek saçınıza zarar verme riskiniz vardır. Kısa bir stil için gidiyorsanız, kuaförünüzle ne tür bir permanın sizin için en iyi olacağını konuşmanızda fayda vardır. Örneğin, ince saçlarınız varsa, onlara hafif kalıcı bir çözümü olup olmadığını veya daha güçlü bir çözüm kullanıp kullanamayacaklarını sorun ve ardından saçın her bölümüne daha az uygulamakta fayda vardır.

Perma Modelleri Kimlere Yakışır?

Yuvarlak yüz şekline sahip olanlar, genellikle yüzlerinin daha uzun ve ince görünmesini isteyebilirler. Bu durumda, büyük ve gevşek dalgalarla bir perma modeli tercih edebilirsiniz. Saçların köklerinden başlayarak ortalarına kadar hafifçe kıvrılan bir perma, yüz hatlarını dengelemeye yardımcı olabilir. Yuvarlak yüz şekline sahipseniz, saçlarınızı ortadan ayırarak daha hacimli bir görünüm elde edebilirsiniz.

Uzun yüz şekline sahip olanlar, genellikle yüzlerini kısaltmak ve daha geniş görünmesini sağlamak isteyebilirler. Bu amaçla, saçlarda büyük ve gevşek dalgalarla oynamak yerine daha küçük ve sık dalgalarla bir perma tercih edebilirsiniz. Bu dalgalar yüzünüzü çerçeveleyerek daha dengeli bir görünüm oluşturabilir. Yan süzgün bir perma da yüzünüzü genişletmeye yardımcı olabilir.

Kare yüz şekline sahip olanlar, genellikle yüz hatlarını yumuşatmak isteyebilirler. Bu durumda, büyük ve gevşek dalgalarla saçlara hareket kazandıran bir perma modeli düşünebilirsiniz. Bu dalgalar yüz hatlarını daha zarif ve kıvrımlı hale getirebilir. Ayrıca, saçlarınızı biraz omuz hizasında kestirerek çene çizginizi vurgulayabilirsiniz.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.