Kına ile Kahverengi Saç Elde Etme

0

Kına ile kahverengi saç elde etme her zaman popüler kalmaya devam ediyor! Saçlarını boyamak isteyen hanımların en çok sorduğu sorulardan biri olarak kına ile kahverengi saç nasıl elde edilir karşımıza çıkıyor. Peki, tarihi antik devirlere kadar uzanan, Mısır mumyalarını süslemekte kullanılmış, Hindistan kökenli kına bitkisinin yapraklarının kurutulup toz hale getirilmesinden elde edilen bu antik bitki ile kahverengi saç nasıl elde edilir?

Kına bitkisi renk vermesinin yanında saçları beslemesi, doğal rengi ve saçlarda uzun süre kalabilmesi ile diğer tip boyalardan ayrılmaktadır. Yetiştirmesinin ve uygulanmasının kolaylığı sayesinde diğer bitkisel türlerden ayrılmaktadır. Özellikle Akdeniz bölgesi ve nemli bölgelerde yetişen kına bitkisi bu özellikleri sayesinde Hindistan’dan Arabistan’a çok geniş bir coğrafyaya yayılmıştır.

Kına ile Kahverengi Saç Elde Etme
Kına ile Kahverengi Saç Elde Etme

Yayıldığı coğrafya sayesinde pek çok kültürde kendine yer edinmiş ve toplumların gelenekleri içerisinde kendine yer bulmuş, sözlü olmayan iletişimde birçok anlamı karşılamaktadır. Örneğin kına yakılan çiftin hayatlarını birbirine adadığını gösterirken, kına yakılan bir hayvan ise tanrıya adanmışlığı göstermektedir. Uygulandığı bölgeye doğal ve açık bir kahverengi görünüm veren kına saçlara uygulandığı takdirde gerçekten dikkat çeken sonuçlar vermektedir.

Kına ile Kahverengi Saç Elde Etme Nasıl Olur?

Uygulandığı saça kızıl/kahverengi tonlar veren kına için saçın rengi önemlidir. Kahverengi ve tonlarını elde edebilmek için saçın doğal renginin koyu kahverengi ve tonları, siyah ve tonlarında olması gerekmektedir. Sarı ve açık tonlarda saçlara uygulandığında kızıl tonlarını veren kına kahverengi rengini elde edebilmek için koyulaştırma işlemi uygulanabilir, daha koyu bir kına harcı elde edilerek istenilen renk ortaya çıkartılabilir.

Temelde önemli olan kısım kınanın ölçeğine göre ve saçın tonlarına göre elde edilmek istenen harcın ayarlanmasıdır. Daha açık saç tonlarında aynı harç kullanıldığı takdirde istenmeyen sonuçlara ve düzensiz renk karışımlarına sebep verebilmektedir. Daha açık saç tonlarında koyu bir harç hazırlanması, koyu tonlarda ise açık ve normal koyulukta harçlar hazırlanması gerekir.

Kına ile saçı açmak için limon ve sirke benzeri asidik çözeltilerin birkaç damla olarak harca damlatılması yeterli olacaktır. Saçı koyulaştırmak için ise harcı açmadan kullanmak daha doğrudur. İstenildiği takdirde harcın koyuluğunu almak yerine limon suyu ve sirke kullanılarak harcı sürülebilir bir formdan uzaklaştırmadan kullanmak mantıklıdır. Aksi takdirde harcın koyuluğunu yitirmesi saçta tutunamayan bir kına ve istenmeyen sonuçlara sebep verir.

Kına ile Kahverengi Saç Elde Etme Nasıl Olur?
Kına ile Kahverengi Saç Elde Etme Nasıl Olur?

Kına ile Kahverengi Saçlar Nasıl Kombinlenir?

Kına ile kahverengi saç elde etme farklı tasarım özellikleri halinde karşımıza çıkmaya devam ediyor! Sadelik, şıklık ve asaletin simgesi olan kahverengi kombinlenmesi en zor olan renklerdendir. Peki kahverengi kına ile yapılmış saçlar nasıl kombinlenir. Aslında çoğu renk ile mükemmel bir uyum yakalayan kahverengi bazı renkler ile eşsiz uyumlar yakalamaktadır. Hem sade hem de canlı renklerle eşsiz bir uyum yakalayan kahverengi özellikle canlı renklerle kombinlendiğinde dikkatleri üstüne üstüne çekmektedir. Bu renklerden 3 tanesini sizler için sıraladık:

1)Açık mavi

Kahverenginin sadeliği arasında Jean ceketler ve pantolonlar ile kombinlemiş bir kreasyon canlılığı ve sadeliği, şıklığı ve kombin içindeki yumuşak geçişleri bir arada sunuyor.

2)Pembe

Yumuşak tonlar ve yumuşak geçişleri yeni kreasyonlarda hayat bulduğu günümüz moda dünyasında uçuk pembe ile kahverengi mükemmel bir uyum ve trendler arasında bulduğu yer ile karşımıza çıkıyor.

3)Yeşil

Sadeliğinize sadelik katmak ve cool bir görüntü yakalamak istiyorsanız o zaman tercihiniz yeşil ve kahverengi kombinleri, özellikle asker yeşili bu konuda mükemmel bir seçim olacaktır.

Kına ile Kahverengi Saçlar Nasıl Kombinlenir?
Kına ile Kahverengi Saçlar Nasıl Kombinlenir?

Kına ile Kahverengi Saçlar Kimlere Yakışır?

Kına ile yapılmış kahverengi saçlar genellikle her cilt alt tonuna yakışmakla birlikte özellikle soğuk cilt alt tonlarına yakışmaktadır. Soğuk, sıcak ve buğday alt tonlarına yakışmasıyla bilinen kına kahvesi saç rengi soğuk bir cilt tonuna sahipseniz sizi daha sıcak gösterecek, enerjinizi daha sıcak ve canlı yapacaktır. Kına ile kahverengi saç elde etme konusu her zaman açık tenliler açısından kritik bir etkiye sahiptir!

Sıcak bir cilt alt tonuna sahipseniz sizi daha sıcak ve enerjik bir renge, auraya büründürecek. Sade tonları tercih etmekte çekinmeden kombinler oluşturabilirsiniz. Soğuk tonlarla yapacağınız kombinler sıcak ve soğuk renklerin karışımı olacak, sizi şık ve aynı zamanda canlı gösterecek, bunu yaparken sadelik ve asilliğinizden ödün vermeyeceksiniz.

Ancak sade giyindiğinizi söylediğinizde, esmer ve buğday tenlerin kına ile kahverengi saçlara en çok yakıştığı görülmüştür. Koyu bir kına harcı hazırladığınız takdirde koyu kahverengi bir saç elde etmeniz. Soğuk cilt alt tonlu biri olarak doğru bir tercih olacak, soğuk cilt alt tonunuz ile sıcak kahverengi alt tonlu saçınız mükemmel bir uyum oluşturacaktır. Bu sebeple cilt alt tonunuz ve giyiminiz ile her zaman kontrast bir kombin oluşturmanız, bunu yaparken saçınızın kahverengi sıcak rengini göz ardı etmemeniz gerekir.

Kına ile Kahverengi Saçlar Kimlere Yakışır?
Kına ile Kahverengi Saçlar Kimlere Yakışır?

Sonuç olarak Kahverengi saç, çok yönlülüğü nedeniyle oldukça popülerdir. Birçok yönden kolayca şekillendirilebilir ve her cilt tonunda iyi görünür. Kahverengi saç, açık kahverengi, orta kahverengi ve koyu kahverengi gibi farklı tonlarda mevcuttur. Kına ile kahverengi saç elde etme bundan dolayıdır ki her zaman popüler kalmaya devam ediyor! Siz de Kına ile kahverengi saç elde etme konusunda sizin için oluşturduğumuz fotoğraf galerisini ziyaret edebilirsiniz.

Kına ile Kahverengi Saçlar Nasıldır?

Kahverengi saçlar, doğanın zengin tonlarından esinlenen bir güzellik sembolüdür. Bu renk tonu, genellikle sıcaklık, doğallık ve zarafetle ilişkilendirilir. Son zamanlarda, kimyasal içerikli ürünler yerine doğal saç bakım yöntemleri tercih edilir hale geldi. İşte bu noktada, kına doğal saç bakımının vazgeçilmez bir unsuru haline geliyor.

Kına bitkisi, yüzyıllardır saç boyama ve bakımında kullanılan doğal bir alternatiftir. Kahverengi saçlar için özellikle uygun olan kına, saçlara doğal bir parlaklık ve renk katmanın yanı sıra saç derisine de fayda sağlar. Kimyasal içermeyen kına, saçın yapısını korurken aynı zamanda saç tellerini güçlendirir.

Kahverengi saçlı biriyseniz ve saçlarınıza doğal bir dokunuş katmak istiyorsanız, kına harika bir seçenektir. Ancak, kahverengi saçların rengini değiştirmek değil, ona canlılık ve parlaklık katmak için kullanılmalıdır.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.